Rowerowa sobota

rowery

Już w najbliższą sobotę (20 września) Organizacja E75 Akademia Turyzmu we współpracy z Centrum Promocji Młodych zaprasza na rowerową sobotę. Oprócz podróży na dwóch kółkach będą też ciekawe prelekcje i rozmowy. Start o godzinie 10 w budynku Centrum Promocji Młodych przy ul. Focha.

Rowerowa Sobota to inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju, nakręcona przez Stowarzyszenie CZ-ART w ramach projektu „A possible world” – „Świat możliwości”, finansowanego przez Komisję Europejską oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Program:

10:00 – Otwarcie bram Centrum Promocji Młodych, parkowanie rowerów. – Wjeżdżamy od ulicy Focha, rowery śmiało możemy przypinać do czego tylko się da na ogródku… a jest do czego.

.11:00 – 11:40 – Atrakcje okolic Częstochowy – prelekcja.
Gdzie jechać w zależności od naszej kondycji i oczekiwań. Jaki udział w zrównoważonym rozwoju ma turystyka rowerowa.
.
12:00 – 13:10 – Jak na co dzień dbać o swój rower – prelekcja i warsztaty.
Co robić, aby rower był zawsze sprawny, a jego części działały dłużej. Nauka podstawowego serwisu pod okiem profesjonalisty.

13:30 – 14:30 – Co jeść na wycieczkach rowerowych – prelekcja i konsultacje.
Co jeść, aby mieć ochotę pedałować oraz być silnym i zdrowym w podróży. Wspólna dyskusja o tym, co jemy jeżdżąc rowerem.

14:30 – 15:00 – Przerwa na rozmowę i wspólną integrację.

15:00 – 16:30 – Opowieści z podróży rowerowych Marka Makowskiego.

Trasa rowerowa Nysa-Odra
Niewielka Nysa zaczyna swój początek w Górach Izerskich (Czechy), by spływając w dół wić się wzdłuż granicy Polski i Niemiec. Doskonale przygotowana trasa z myślą o rowerzystach, a także piechurach ciągnie się poprzez pasma górskie (np. Góry Żytawskie) na spotkanie z Odrą. Połączone wpadają do Morza Bałtyckiego. Jadąc wzdłuż rzek uważny rowerzysta ma szansę odbyć podróż po niesamowitym świecie przyrody – fauny i flory. Spotykać można rzadkie ptaki, gady, ssaki, a do tego niespotykaną rzeźbę terenu – podróżując równiną co jakiś czas krajobraz gwałtownie zmienia się w wyżynny, a nawet górski. To również swoista podróż do przeszłości. Na trasie znajdują się ekstrawaganckie pałace możnych, świątynie tajemniczych templariuszy, zabytki techniki, nie sposób, wręcz nie da się ominąć śladów II wojny światowej. Co jakiś czas na ścieżce pojawiają się ludzie: cykliści, piesi lub miejscowi rolnicy lub spacerowicze. Odrobina chęci i pewności siebie plus znajomość języka, pozwalają na czerpanie przyjemności z informacji jakie można od nich uzyskać o okolicy. Na samym końcu trasy czeka piaszczysta plaża, gdzie można powspominać odwiedzone miejsca i wytyczyć nową trasę „Nysa-Odra”, po miejscach w których nie udało się być tym razem.

Beskid Niski
Są to z pewnością jedne z ostatnich dzikich gór w Polsce. Niewysoki, a do tego mocno wyludniony masyw kryje w swym wnętrzu niezwykłe skarby, które doceni każdy wytrawny rowerzysta – sakwiarz. Szlaki cerkwi, cmentarzy z czasów I wojny światowej, nieistniejących dzisiaj wsi i osad, a do tego dawnego przemysłu, to „magnesy” najbardziej przyciągające rowerzystów z całej Europy. Zaliczają się do niech nie tylko „sakwiarze”, ale również rowerzyści na „góralach”, czy ci na kolarzówkach, którzy jednak skazani są głównie na szlaki asfaltowe. Bujna górska przyroda i małe zaludnienie, a do tego „raczkujący” przemysł turystyczny sprawiają, że łatwo tu o ciszę i spokój. Zachowując środki ostrożności można pokusić się o nocleg nad brzegiem strumienia, czy podziwiać wschód słońca z łoża w stogu siana lub słomy.

Śląsk i Pogranicze
Są podróże dalekie, ale są również te bliskie… Każdy rowerzysta ma swój matecznik – i ja też mam taki, dokąd uciekam, gdy jest mi źle lub zwyczajnie w chwilach kiedy chcę na kilka godzin uciec bliskim czy cywilizacji. Opowiem więc o urokach Śląska i pogranicza. Pojedziemy przez Lasy nad Górną Liswartą, zajrzymy w kłobuckie, na sam czubek Jury, by później rozpędzeni uderzyć przez lasy lublinieckie w gminy tarnogórskie. Silnych i zdeterminowanych rowerzystów zaproszę na wycieczkę nad Kanał Gliwicki. Na głodnych atrakcji czekają tam pałace, jeziora, zabytkowe parki, średniowieczne zamki, urocze miasteczka i najwyższa ponoć drewniana wieża na świecie – radiostacja Gliwice.

16:30 – 17:30 – Plotki rowerowe w Centrum Promocji Młodych – W atmosferze spokoju, w miejscu wspólnym dla wszystkich rowerzystów tego dnia, będziemy mogli powymieniać się wrażeniami minionego czasu.