Różaniec najlepszą bronią w walce ze złem

Członkowie najliczniejszej wspólnoty modlitewnej w Polsce przybyli po raz szósty z pielgrzymką na Jasną Górę. W dniach 1-2 czerwca odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca.

Najważniejszym jej momentem była uroczysta Eucharystia na szczycie jasnogórskim, której w sobotę 2 czerwca przewodniczył bp Zbigniew Zieliński z archidiecezji gdańskiej. Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św. bp Zieliński, w rozmowie z Radiem Fiat, przypomniał, czym jest różaniec i wskazał na wyzwania, którym muszą sprostać członkowie Żywego Różańca:

– Maryja nadaje szczególny sens modlitwie różańcowej. Jest pośredniczką i formatorką. Rozważanie tajemnic różańcowych to z jednej strony nawiązanie do tajemnic z życia Chrystusa i Jego zbawczego wymiaru, ale również nawiązanie do życia Maryi. Żywy Różaniec powstał głównie z powodów ewangelizacyjnych i misyjnych. Chodzi tu o modlitwę w intencji pokoju i rozkrzewiania wiary, ale również o modlitwę, która formuje ewangelizatorów. Jest szkołą, w której modlący się na różańcu myślą o innych, mając równocześnie świadomość, że dadzą tyle swego ewangelicznego zapału, ile sami mają.

W homilii bp Zbigniew Zieliński przypomniał, jak wielkie znaczenie miała modlitwa różańcowa w historii Polski i świata, przypominając kulminacyjne jej momenty, m.in. bitwę pod Lepanto czy Cud nad Wisłą.

Hasłem 6. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca, z racji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, były słowa św. Jana Pawła II: „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”.

MO