Różaniec w obronie życia na ulicach Częstochowy

W sobotę 5 maja, w samo południe, u zbiegu al. Wolności i ul. Sobieskiego w Częstochowie, rozpoczęła się kolejna modlitwa różańcowa w obronie nienarodzonych.

O inicjatywie opowiada jeden z jej pomysłodawców, Rafał Gawenda z Fundacji „Pro – prawo do życia”:

– Inicjatywę rozpoczęliśmy w styczniu. Jest to cykl 12 publicznych różańców odmawianych w różnych miejscach Częstochowy. Modlimy się za nienarodzone dzieci, o obronę życia poczętego, o jego świętość i o nawrócenie częstochowian. Modlimy się, żeby zaczęli doceniać wartość życia ludzkiego.

Jednym z organizatorów akcji jest Monika Deska z częstochowskiej Fundacji „Pro – prawo do życia”:

– Modlimy się o odrodzenie moralne narodu polskiego. Widzimy, co dzieje się na świecie, np. w Wielkiej Brytanii. Cywilizacja śmierci rozwinęła się już do tego stopnia, że na oczach świata dokonano publicznej eutanazji. Naszą modlitwę zanosimy przez pośrednictwo Maryi, aby pomogła nam w walce o życie. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że życie ludzkie jest wartością podstawową i niezbywalną.

Po raz pierwszy w publicznej modlitwie różańcowej w obronie życia uczestniczyła Paulina Rataj:

– Bardzo cieszę się, że w Częstochowie są ludzie, którzy, cytując papieża Franciszka, „wstali z kanapy”. Jest mnóstwo osób, które przeciwstawiają się cywilizacji śmierci. Wspaniale jest się z nimi spotkać i modlić. Takie spotkania jak to dzisiejsze mobilizują nas do wytrwałej modlitwy, dlatego mówimy: „Alleluja i do przodu!”

Stałym uczestnikiem comiesięcznej modlitwy w intencji obrony życia jest Tadeusz Wąsek:

– Modląc się na różańcu, możemy wyprosić wiele łask i pomóc rodzinom borykającym się z problemami, bo Maryja jest wielką Orędowniczką u Syna. Cel tej inicjatywy jest szczytny i błogosławiony. Cieszyłbym się, gdyby w tę modlitwę włączyło się jak najwięcej młodych rodzin.

Wydarzenie wpisało się w tzw. nowennę częstochowską, zorganizowaną przez częstochowski oddział Fundacji „Pro – prawo do życia”. Nowenna obejmuje 12 spotkań modlitewnych, które odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca. Jej celem jest nawrócenie częstochowian w kwestii poszanowania życia. W ramach nowenny częstochowskiej odbędzie się jeszcze siedem spotkań. Oto ich harmonogram:

• 2 czerwca – przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. ks. Popiełuszki, nieopodal „Trójkąta”.

• 7 lipca – na Placu Daszyńskiego.

• 4 sierpnia – przy skrzyżowaniu ul. Pułaskiego i Sobieskiego, na terenie Skweru Sokołów.

• 1 września – przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Armii Krajowej, nieopodal pizzerii Allegro.

• 6 października – przy zbiegu al. Bohaterów Monte Cassino i ul. Jagiellońskiej – dokładne miejsce zostanie podane.

• 3 listopada – przy Rondzie Adama Mickiewicza, nieopodal pomnika częstochowskich Włókniarek.

• 1 grudnia – w okolicach Ronda Trzech Krzyży – dokładne miejsce zostanie podane.

MO

wykorzystano informacje ze strony www.niedziela.pl