Rozbudowa częstochowskiego monitoringu miejskiego

Fot. Radio Fiat

O trzy nowe lokalizacje zostanie rozbudowany częstochowski system monitoringu wizyjnego. Inwestycja zostanie przeprowadzona w ramach budżetu obywatelskiego i jest to inicjatywa mieszkańców Częstochowy. W założeniach większa liczba kamer w mieście to większe bezpieczeństwo na ulicach.

Obecnie miasto czeka na oferty przetargowe dotyczące wykonania zaplanowanych prac.

– Całość będzie się składała z trzech części. Pierwsza dotyczy zaprojektowania i budowy dwóch stanowisk z kamerami przy ul. Okulickiego na Parkitce, druga – jednego stanowiska przy ul. Brzezińskiej na Błesznie oraz trzecia – stanowiska przy niedawno powstałej ul. Marka Perepeczki, czyli przy przedłużeniu ul. Staszica do ul. Kilińskiego. Zadania, jakie będzie musiał zrealizować wykonawca to, m.in. budowa kanalizacji teletechnicznej, fundamentów i słupów dla kamer, przyłącza oraz montaż samych kamer. Jeśli procedura przetargowa i wykonanie przebiegną bez przeszkód, nowe lokalizacje monitoringu będą gotowe do końca października – mówił Łukasz Stacherczak z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Ostatnia rozbudowa częstochowskiego monitoringu także miała miejsce z inicjatywy mieszkańców. Zainstalowano wówczas kamery w sześciu lokalizacjach miasta, w tym na Tysiącleciu i Północy.

– Dwa z nich pojawiły się przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej z ul. Kiedrzyńską, a cztery kolejne w parku miejskim w rejonie ul. Fieldorfa-Nila oraz ul. Pużaka. Całość składa się obecnie z 91 punktów, które łącznie monitorują 123 miejsca. Kolejne kamery mają zostać uruchomione przy budowanej właśnie promenadzie śródmiejskiej – dodał Łukasz Stacherczak.

Ostateczny termin składania ofert przez podmioty zainteresowane realizacją zadania mija trzeciego sierpnia. Oferty mogą być składane pocztą, kurierem lub osobiście w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej.

BNO