Rozpoczęcie Jasnogórskiego Konkursu Skrzypcowego

I Ogólnopolski Jasnogórski Konkurs Skrzypcowy rozpoczął się dzisiaj (05.04) i będzie trwał dwa dni. Jest on skierowany do najmłodszych uczniów szkół muzycznych, uczących się gry na skrzypcach.

Na przesłuchania przyjechało do Częstochowy 70 młodych muzyków z całej Polski. O konkursie mówi jego dyrektor Adam Beier:

Przeglądałem wszystkie karty zgłoszeniowe oraz repertuar i mogę powiedzieć z całą pewnością, że to będzie konkurs na bardzo wysokim poziomie. A propo repertuaru to w starszej grupie wiekowej jednym z utworów obowiązkowych jest Ave Maria dowolnego kompozytora, w dowolnym opracowaniu. Jest to bezpośrednie nawiązanie do miejsca i nazwy konkursu, do Jasnogórskiego Konkursu Skrzypcowego. Młodzi ludzie wychodzą na estradę, grają kilka minut, a jest to poprzedzone ciężką pracą — podkreśla Adam Beier.

Uczestnicy są podzieleni na dwie grupy wiekowe: do lat dziesięciu i do lat trzynastu. O 9:30 odbyły się próby generalne, a o 10:30 zaczęto przesłuchania, które potrwają do jutrzejszego popołudnia (06.04). Przesłuchania odbywają się w Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Częstochowie.  O wrażeniach opowiada jedna z uczestniczek:

Na pewno trzeba dużo poćwiczyć i się przyłożyć. Nie trzeba się bardzo stresować, bo to jest tylko występ, trzeba zagrać najlepiej, jak się potrafi.

Finał Jasnogórskiego Konkursu Skrzypcowego oraz koncert laureatów odbędzie się jutro (06.04) w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

AK