Rozpoczęła się rekrutacja do szkół średnich

Uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych mogą już rejestrować się za pomocą elektronicznego systemu do wybranych przez siebie szkół średnich.

W tym roku proces ten jest utrudniony, ponieważ do szkół będą rekrutować się jednocześnie uczniowie z dwóch roczników. Ósmoklasiści mają do wyboru trzyletnią szkołę branżową, czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum. Gimnazjaliści za to czteroletnie technikum lub trzyletnie liceum i szkołę branżową. Czy podwójna rekrutacja wprowadzi zamieszanie w szkołach średnich? Mówi Rafał Piotrowski dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie:

Na razie nie widzimy jakiegoś wielkiego chaosu. Dlatego myślę, że podjęto słuszną decyzję odnośnie naszego miasta, że uczeń ma do wyboru tylko trzy szkoły. W danej szkole może wybrać dowolną liczbę klas, czy kierunków. W Warszawie spowodowało to duży chaos, że uczeń ma dużo więcej szkół do wyboru. Natomiast na tym etapie w Częstochowie te wybory uczniów się sensownie rozkładają. Oczywiście, mamy jeszcze cztery tygodnie naboru.

Ponadto absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych będą uczęszczać w wybranych szkołach do odrębnych klas:

Jeśli chodzi o szkołę branżową, to można byłoby się pochylić nad łączeniem klas ze względu na przedmioty zawodowe lub efekty kształcenia. Technikum będzie czteroletnie lub pięcioletnie, jeśli chodzi o szkołę podstawową. W liceum również będą różnice czasowe. Uczeń szkoły gimnazjalnej wchodząc na stronę rekrutacyjną, ma dostępną zakładkę zieloną, a uczeń szkoły podstawowej może korzystać z zakładki niebieskiej. To powoduje, że ten system jest czytelny dla ucznia — podkreśla Rafał Piotrowski.

Termin rejestrowania się w elektronicznym systemie upłynie 25 czerwca, a kilka dni później, 29 czerwca zostaną opublikowane listy uczniów zakwalifikowanych do wybranych szkół.

AK

źródło foto: www.kuratorium.katowice.pl