Jasnogórskie przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Na Jasnej Górze rozpoczęły się przygotowania do beatyfikacji Prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego.

27 stycznia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została w tej intencji odprawiona Eucharystia. Przewodniczył jej metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na wieloetapowość samego procesu beatyfikacyjnego.

– Na pewno trzeba rozróżnić tzw. przygotowanie bliższe oraz przygotowanie dalsze. Przygotowanie dalsze objawia się w nieustannym przypominaniu o dziedzictwie kard. Wyszyńskiego, zwłaszcza młodszym pokoleniom. Przygotowanie bliższe z kolei to już konkretne działania, zmierzające bezpośrednio do zakończenia procesu jego beatyfikacji.

Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej odbyło się spotkanie “Oddany Maryi – Więzień”, którego tematem była tzw. Maryjna droga Prymasa Wyszyńskiego. W spotkaniu, podczas którego zaprezentowano film poświęcony Kardynałowi Wyszyńskiemu, uczestniczył m.in. wicepostulator jego procesu beatyfikacyjnego, franciszkanin o. Gabriel Bartoszewski, który z pasją opowiedział o owej drodze Maryjnej.

– Moje wystąpienie polega na opowiedzeniu o Maryjnej drodze i Maryjnych przeżyciach kard. Wyszyńskiego w trakcie jego pobytu w więzieniu. Warto tutaj zwrócić uwagę, że o jego oddaniu Maryi świadczą dwie rzeczy – podkreśla franciszkanin. – Pierwsza to fakt, że kiedy wyprowadzano go z celi, jedyne, co ze sobą wziął, to brewiarz i różaniec. Druga to bardzo obszerny tekst, który spisał 11 października 1981 roku, w którym opisał swoją więź z Maryją i to od wieku chłopięcego, aż do tegoż dnia.

O. Bartoszewski niezwykle ciepło wspomina Kardynała Wyszyńskiego.

– Miałem wielką przyjemność znać Kardynała, przede wszystkim dlatego, że był to wielki człowiek. Był zawsze życzliwy – nigdy nie zdarzyło mu się choćby nie przywitać dziecka, nie mówiąc już o osobach starszych. Z tego powodu nawet po tylu latach mam miłe wspomnienia z nim związane.

Po spotkaniu zgromadzeni modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego, a następnie uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym w Instytucie Maryjnym w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Sam proces beatyfikacji został oficjalnie zatwierdzony 3 października ubiegłego roku, kiedy to papież Franciszek wydał dekret otwierający drogę do uznania Prymasa Tysiąclecia za świętego. Kardynał ma zostać beatyfikowany 7 czerwca, a jego beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, kard. Giovanni Angelo Becciu.

MSI