Rozstrzygnięcie V Powiatowego Turnieju Chemicznego

W czwartek 5 kwietnia w budynku Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oficjalnie zakończył się V Powiatowy Turniej Chemiczny dla Uczniów Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. Jego organizatorem było VI Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Częstochowie.

Zarówno dla gimnazjalistów jak i dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych turniej składa się z 3 etapów. Pierwszy etap jest szkolny, w jego ramach rozwiązują zadania testowe, drugi etap – zarówno dla gimnazjalistów jak i dla uczniów szkół ponad gimnazjalnych – odbywa się w VI LO, natomiast trzeci etap na Akademii im. Jana Długosza. Składa się on z dwóch części – teoretycznej i z praktycznej mają część laboratoryjną, wykonują doświadczenia – mówi Adam Makówka, nauczyciel chemii w VI LO.

O uczucia związane ze zwycięstwem zapytaliśmy Wojciecha Dyczkowskiego, zdobywcę pierwszego miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, ucznia Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu.

Niektóre zadania zaskoczyły mnie, ale były też takie typowo maturalne. Chemię planuję zdawać na maturze w maju tego roku, więc na turniej byłem przygotowany. Chemia jest dla mnie przedmiotem dosyć ważnym, między innymi z nią wiąże swoją przyszłość – planuję w przyszłości zostać lekarzem – mówi Wojciech Dyczkowski.

Zwycięzcą w kategorii szkół gimnazjalnych został Mikołaj Trębski ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie:

Wiadomo, że każdy konkurs to nowe wyzwanie, nigdy nie wiadomo czego się na tym konkursie spodziewać. Ja miałem dość szeroki zakres wiedzy i w miarę pewny siebie podchodziłem do tego konkursu. Lubię chemię, tak jak inne nauki ścisłe. Chemia tłumaczy prawdziwe zjawiska zachodzące w życiu codziennym, oddziaływania między poszczególnymi pierwiastkami, substancjami. Jest to według mnie bardzo interesujące – mówi Mikołaj Trębski.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych drugie i trzecie miejsce zajęli – kolejno – Dominik Iskrzyński oraz Alicja Podolska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z Radomska. Z kolei w kategorii szkół gimnazjalnych – drugą lokatę zajęła Katarzyna Prech ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Herberta, a trzecią – Jakub Purgał z SP 16 w Częstochowie.

PK