Rugby rozwija

„Rugby jako sport rozwojowy” – pod takim hasłem odbyła się ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa zorganizowana przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Szkołę Podstawową nr 22 i Rugby Club Częstochowa.

Doświadczeniami wieloletniego metodyka podzielił się z nauczycielami wychowania fizycznego członek Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego Maciej Hupa. Prelekcje wygłosili specjaliści od rozwoju psychoruchowego dzieci oraz znawcy rugby. O tej rozwijającej się dyscyplinie opowiedzieli: wielokrotna reprezentantka Polski Sylwia Gołda (aktualnie w Legii Rugby Warszawa, dwukrotna najlepsza skrzydłowa w kraju), prezeska Rugby Club Częstochowa (RCC) Katarzyna Sterna oraz trener koordynator grup młodzieżowych RCC, a także członek zarządu, kapitan i zawodnik męskiej sekcji RCC Michał Krzypkowski. Trenerzy CrossFit Rafał Nowak i Bartosz Cekus mówili o prawidłowej rozgrzewce oraz całościowym rozwoju fizycznym młodzieży uprawiającej sporty zespołowe. Z kolei wpływ sportu na rozwój psychiczny dzieci, a także rolę trenerów i rodziców w życiu młodych zawodników omówił Kamil Radomski, psycholog sportu i prezes Stowarzyszenia Pozytywnie – Aktywni. Wspieranie dzieci w ich sportowych wyborach oraz pozytywna motywacja były tematem prelekcji pełnomocniczki Ambasadora Dzieci ,,Akademii Przyszłości” Katarzyny Bigosińskiej. W spotkaniu wzięli też udział m.in. przewodniczący Szkolnego Związku Sportowego w Częstochowie Kazimierz Siciak, dyrekcje szkół podstawowych nr 22, nr 27 i nr 52, a także pedagodzy, młodzież i rodzice.

Obok wykładów i warsztatów odbył się też quiz ,,Rugby bez tajemnic”, który był dla uczestniczących w konferencji młodych sportsmenek i sportsmenów testem świeżo nabytych wiadomości. Zwycięzcy czterech rywalizujących grup otrzymali upominki ufundowane przez Rugby Club Częstochowa.

Zastępca prezydenta miasta Andrzej Szewiński wręczył statuetki ,,Trener Roku 2018” nauczycielom wychowania fizycznego – Adamowi Marczewskiemu z SP nr 22 i Sławomirowi Fujarskiemu z SP nr 52, a ich wychowanki i wychowankowie pochwalili się pucharami za najwyższe lokaty w Ogólnopolskich Finałach Szkolnej Ligi Rugby Tag. Dzieci z obu szkół – grając w barwach RCC – zdobywają czołowe miejsca w regionalnych i wojewódzkich turniejach. Zapewniło im to wysokie, II miejsce w Polsce w sezonie jesiennym bieżącego roku szkolnego, a IV miejsce w sezonie 2017/18 w klasyfikacji ogólnej Ogólnopolskich Rozgrywek Młodzieży w kategoriach ,,mini żak”, ,,żak” i ,,młodzik”. Za swoje osiągnięcia w 2018 roku dzieci zostały dodatkowo nagrodzone upominkami Rugby Club Częstochowa.

źródło: czestochowa.pl