Rugbyści na wózkach odwiedzili Parkitkę

Piątek 13 lipca był wyjątkowo szczęśliwy dla małych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. W pawilonie dziecięcym szpitala pojawili się członkowie Reprezentacji Polski w Rugby na Wózkach. Spotkanie jest elementem projektu społecznego „Akcja Motywacja”. To cykliczne spotkania organizowane zarówno dla najmłodszych pacjentów jak i, docelowo, także dla dorosłych.

Dostaliśmy tyle dobra od innych, tyle wsparcia i uznania, że sami chcemy teraz dać coś od siebie, pokazać, że jesteśmy wdzięczni za każdy gest, każdą, nawet najmniejszą pomoc. Stąd pomysł na wizytę w szpitalu. Nie zastanawialiśmy się nawet przez chwilę, gdy przyszło zaproszenie z Częstochowy – podkreśla trener Janusz Kozak.

Wiemy już na bazie własnego doświadczenia, że takie działania przynoszą dobre efekty. Dzieci „odrywają się” od szpitalnej codzienności, lepiej współpracują z personelem medycznym – przyznaje dr Małgorzata Klimza, kierująca oddziałem pediatrii w częstochowskiej placówce.

Dzięki zbiórce publicznej i wielu ludziom dobrej woli polscy rugbiści na wózkach pojadą na Mistrzostwa Świata do Australii, gdzie zmierzą się z najlepszymi drużynami globu.

Rugby na wózkach to zespołowy sport dla osób niepełnosprawnych, uprawiany w 25 krajach, stanowiący jeden ze sportów paraolimpijskich. Amerykańskie zasady podają, że gracz w rugby na wózkach musi mieć utratę funkcjonalności co najmniej 3 kończyn. Większość sportowców cierpi na uszkodzenie rdzenia kręgowego, ale zdarzają się też gracze z amputowanymi częściami kończyn, czy problemami natury neurologicznej. Każdemu z graczy przypisuje się poziom jego sprawności, wyrażony za pomocą punktów; suma punktów sprawności w drużynie nie może przekroczyć ośmiu.

PNP