Rusza kolejna edycja projektu „Zawodowa Współpraca”

Fot. smart.edu.pl

Częstochowscy uczniowie oraz nauczyciele ponownie skorzystają z projektu unijnego „Zawodowa Współpraca”, który zakłada dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy. Miasto otrzymało od Unii dofinansowanie na kolejne trzy edycje.

Celem jest zwiększenie współpracy szkół zawodowych z pracodawcami, dzięki czemu młodzież może uczestniczyć w doradztwie edukacyjno-zawodowym, kursach (także certyfikowanych), zajęciach specjalistycznych, a także praktykach i stażach. Aktualnie w Częstochowie realizowana jest druga edycja projektu, natomiast od września ruszają trzy kolejne, o czym mówi ich koordynatorka, Aleksandra Bożek.

– Wszystkie te projekty polegają na doposażeniu szkół zawodowych w Częstochowie. Dodatkowo realizujemy kursy i płatne staże zawodowe. Do tej pory z tych projektów skorzystało ponad 2 tys. osób, a w tym ze staży zawodowych ponad 1100 uczniów. Doposażonych zostało 11 szkół zawodowych w Częstochowie. Działania te będą kontynuowane w kolejnych trzech edycjach. Doposażonych zostanie 6 szkół zawodowych, a w kursach ma wziąć udział ok 500 uczniów.

Aleksandra Bożek tłumaczy też, jak wygląda rekrutacja do projektu.

– Rekrutacja ogłaszana jest w szkołach, wyznaczonych pierwotnie do wsparcia. Uczniowie sami wybierają z jakich np. kursów chcieliby skorzystać. Osoby, które uzyskają najwyższą punktację oraz rekomendację nauczycieli, otrzymują możliwość udziału w wybranej formie realizowanej w ramach projektu.

Na temat programu „Zawodowa Współpraca” mówi też naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju, Piotr Grzybowski.

– Przystępujemy do realizacji trzeciej edycji projektu. Pierwsza edycja zakończyła się dużym sukcesem. Opisywana jest we wszystkich podręcznikach przygotowanych przez Urząd Marszałkowski jako dobra praktyka. Obecnie trwa druga edycja. Dużym beneficjentem tych projektów są nasi przedsiębiorcy, którzy przez praktykę mogą poznać młodego człowieka i później zaoferować mu pracę.

„Zawodowa Współpraca” zakłada również poprawę efektywności kształcenia zawodowego poprzez umożliwienie nauczycielom udziału w studiach podyplomowych, kursach i szkoleniach doskonalących w okresie realizacji projektu.

Program współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

ABK

Skip to content