Rynki, ryneczki – handel w czasie epidemii

fot. Radio Fiat

Koronawirus w znacznej mierze odcisnął piętno na polskiej gospodarce i handlu. Również w Częstochowie dał się we znaki kupcom, zwłaszcza tym działającym na rynkach. Czy po częściowym zdjęciu obostrzeń rynki znów są w stanie prężnie działać?

Okazuje się, że tak. Jak mówi prezes Stowarzyszenia Kupców Targowiska “Wały Dwernickiego” Renata Bednarska, tzw. Ryneczek ma się dobrze, nawet pomimo epidemii.

– Ryneczek przez cały ten czas był otwarty. Dostaliśmy pozwolenie zarówno od Urzędu Miasta, jak i sanepidu na dalszy handel ze względu na to, że teren Ryneczku ma powierzchnię handlową mniejszą niż 2000 m2. Ponadto mogliśmy handlować wszelkimi produktami – nie tylko spożywczymi – dodaje prezes. – Z początku otwartych było jedynie 20 proc. pawilonów, ale dzięki telefonom, które otrzymywaliśmy od klientów, stopniowo udostępnialiśmy kolejne, dzięki czemu Ryneczek mógł nadal prosperować i prosperuje do tej pory.

Jak podkreśla wiceprezes Aleksandra Purgal, Stowarzyszenie wdrożyło na terenie Ryneczku odpowiednie środki ostrożności.

– Staramy się zabezpieczać klientów i kupców, handlujących na naszym terenie. Co 2 godziny dezynfekujemy wszelkie barierki i klamki, ponadto każdy pawilon jest we własnym zakresie wyposażony w płyny do dezynfekcji i rękawiczki jednorazowe. Klienci, którzy sami nie posiadają tych ostatnich, otrzymują je od kupców.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Rynku Gabriela Narutowicza, znanego szerzej jako rynek na Zawodziu, który również nie zaprzestał działalności na czas epidemii. Administrator targowiska, Katarzyna Maculewicz, zaznacza jednak, że przez pewien czas ta działalność była dość ograniczona.

– Rynek funkcjonował przez cały ten czas, choć na początku jego działalność była ograniczona jedynie do sprzedaży produktów spożywczych. Od tygodnia, w związku ze zdejmowaniem obostrzeń, rynek funkcjonuje już w pełnym zakresie – podkreśla administrator. – Oczywiście wśród kupców, ale też i klientów, zostały wdrożone odpowiednie środki ostrożności. Na bramach wjazdowych wywieszona jest informacja, dotycząca tego, czego trzeba się wystrzegać i na co zwracać uwagę. Na terenie rynku obowiązuje ponadto używanie rękawiczek i niedotykanie produktów, choć oczywiście przestrzegamy także inne, ogólnokrajowe przepisy.

Warto dodać, że w najbliższą sobotę, tj. 16 maja, zostanie otwarta słynna już Giełda Staroci, na której również mają obowiązywać te same środki bezpieczeństwa, co w przypadku rynku. Giełda, wcześniej organizowana na Rynku Wieluńskim, nadal będzie odbywać się cyklicznie, czyli w trzecią sobotę każdego miesiąca.

MSI