W związku z wprowadzeniem Konstytucji dla Nauki, nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego, pod koniec ubiegłego roku w Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie powołana została instytucja Rzeczników Nauki.

Do ich zadań należy ewaluacja uczelni w ramach nowego kryterium. W szczegóły wprowadza dr Sebastian Gałecki – Rzecznik Nauki, reprezentujący obszar historia, filozofia, językoznawstwo, literaturoznawstwo:

Kryterium ewaluacyjne, z którym związani są Rzecznicy Nauki, to tzw. kryterium społeczne. Nakłada wymóg weryfikacji, na ile uczelnia rezonuje w społeczeństwie, na ile prace, które dzieją się na uniwersytecie znajdują odbiór społeczny.

Większy odbiór społeczny badań naukowych i wydarzeń organizowanych przez Uczelnię to główny cel, jaki stawiają przed sobą rzecznicy. Popularyzacja nauki pomoże też w promocji Uczelni wśród osób w różnym przedziale wiekowym, także przyszłych studentów:

Mamy nadzieję, że świadomość społeczna tego, co dobrego dzieje się u nas na uczelni w sferze naukowej czy organizacyjnej, przełoży się na zainteresowanie naszą uczelnią przez osoby dorosłe, które będą opowiadały o tym swoim dzieciom, a także przez licealistów, maturzystów.

Na UJD powołano siedmiu Rzeczników Nauki. Funkcjonują na wszystkich wydziałach uniwersytetu. Zakres ich działań obejmuje różne dziedziny akademickie.

TK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content