Są fundusze – będą drogi!

W poniedziałek 9 września w budynku Starostwa Powiatowego w Częstochowie przekazano symboliczne czeki dotyczące dofinansowania budowy dróg samorządowych. Odebrali je przedstawiciele kilkunastu gmin i powiatów województwa śląskiego.

Uroczystego wręczenia włodarzom gmin i miast z rejonu częstochowskiego dokonał wicewojewoda śląski, Robert Magdziarz.

– Premier Mateusz Morawiecki pozytywnie zaakceptował prawidłowo złożone wnioski przez gminy i powiaty: kłobucki, częstochowski i myszkowski. Efekt jest taki, że wszyscy, którzy otrzymali dofinansowania, będą mogli dokończyć w tym roku swoje lokalne drogi, które mieli w projekcie, a na które brakowało środków – wyjaśnił wicewojewoda śląski.

Środki pochodzą z Funduszu Dróg Samorządowych, utworzonego przez Ministerstwo Infrastruktury.

– W naszym przypadku środki z dofinansowania realizowane będą na obszarze trzech gmin, ponieważ jako powiat myszkowski złożyliśmy trzy wnioski: dla gminy Koziegłowy, Myszków i Poraj. Wszystkie trzy zostały zaakceptowane przez radę powiatu – powiedział obecny na spotkaniu Piotr Kołodziejczyk, starosta myszkowski.

Dzięki dofinansowaniu będzie możliwe rozpoczęcie budowy dwóch kluczowych dróg w gminie Olsztyn.

– Dostaliśmy 50%-owe dofinansowanie dwóch zadań. Pierwszym jest budowa drogi wraz z chodnikiem, odchodzącej od Drogi Krajowej na dzielnicy Olsztyn-Odrzykoń przy stacji paliw Orlen. Drugim zadaniem, na które otrzymaliśmy prawie 1,5 mln zł to budowa dróg w Skrajnicy w gminie Olsztyn. Jesteśmy w przeddzień ogłoszenia przetargów, ponieważ na jedno z zadań przetarg ogłaszamy w tym, a na drugie w przyszłym tygodniu – zdradził Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn.

O inwestycjach, które zostaną zrealizowane dzięki przekazanym środkom, mówi także Edward Moskalik wójt gminy Janów.

– Są to ul. Magnoliowa i Narcyzowa w Janowie. Znajduje się tam nowe osiedle, które niedawno powstało. Będzie ono niedługo miało dwie piękne asfaltowe drogi.

Wartość środków przeznaczonych na dofinansowanie zadań powiatowych oraz zadań gminnych na rok 2020 w województwie śląskim wynosi ponad 90 mln zł, w tym limit środków na zadania wieloletnie to ponad 27 mln zł.

BNO