Bulwersująca częstochowian sprawa oszustw i przestępstw korupcyjnych popełnionych w trakcie realizacji w latach 2012-2014 przebudowy trasy DK1, znalazła swoją kolejną odsłonę. Mianowicie Sąd Rejonowy w Częstochowie odrzucił wniosek prokuratury o tymczasowe aresztowanie 5 osób, wobec których postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa. Przypomnijmy, od 2015 roku Prokuratura Okręgowa w Częstochowie nadzoruje prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne śledztwo w sprawie nadużyć przy budowie węzła drogowego na skrzyżowaniu DK1 oraz Alei Jana Pawła II. O śledztwie w tej sprawie mówi Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury:
– W toku śledztwa, we wrześniu tego roku, prokurator przedstawił pięciu osobom zarzuty popełnienia przestępstw. Trzy z nich były pracownikami firmy budowlanej, a dwie pracownikami firmy pełniącej funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego. Zarzuty te dotyczą oszustwa na szkodę miasta Częstochowa poprzez zawyżanie przez wykonawcę przysługującego mu wynagrodzenia za roboty budowlane. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na skutek działania podejrzanych miasto Częstochowa mogło ponieść szkodę w wysokości ok. 2 mln 900 tys. złotych. Przesłuchani przez prokuratora podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Prokurator we wrześniu br. wystąpił do Sądu Rejonowego w Częstochowie o zastosowanie wobec wszystkich podejrzanych tymczasowego aresztowania. Prokurator motywował ten wniosek surową karą, jaka może czekać podejrzanych oraz obawą mataczenia w śledztwie. Sąd Rejonowy nie uwzględnił wniosków prokuratora.
W związku z tym prokurator zastosował wobec czterech podejrzanych poręczenie majątkowe w wysokości po 100 tys. złotych, a wobec piątego 10 tys. złotych. Dodatkowo prokurator objął podejrzanych dozorem policyjnym oraz zakazem opuszczania kraju. Jak zaznacza Tomasz Ozimek, na obecnym etapie nie ma podstaw do ponownego wystąpienia prokuratora o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania.

ZD
foto źródło: www.czestochowa.naszemiasto.pl

Skip to content