W sobotę i niedzielę 27 i 28 kwietnia w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie odbyło się Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego pod hasłem: Samarytanie z Markowej – Rodzina Ulmów. Spotkanie było poświęcone rodzinie Ulmów, która została zamordowana podczas II wojny światowej za fakt pomocy żydowskiej rodzinie.

W sobotę odprawiono także Mszę św., a wieczorem koncert zagrał zespół Soul Sanok. W niedzielę odbyły się dwie kolejne konferencje poruszające tematykę pamięci zamordowanej rodziny. Sympozjum zakończyła uroczysta Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Eucharystia była również najważniejszym momentem uroczystości odpustowej, którą przeżywała parafia Miłosierdzia Bożego.

– Ostatnie dwa dni łączy ta sama tajemnica – miłości potężniejszej od grzechu i śmierci. Podkreślano tajemnicę śmierci, zwłaszcza Żydów, ale również tych, którzy ich ukrywali, tak jak np. rodzina Ulmów, z której wszyscy zginęli. To jest ta sama ofiara Chrystusa, a dla nas jest czymś niezrozumiałym – mówi abp Depo, odnosząc się do tematyki sympozjum.

– Nie ma wolności, tylko my o tym nie mówimy. Ludzie z w zębach zanoszą ją do korporacji, szczują na siebie. Stało się z nami coś niewyobrażalnego, a przecież najważniejsze przesłanie Jana Pawła II mówi: „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”, każdego z nas. Wystarczy włączyć telewizor i zobaczyć, co robią elity polityczne, dziennikarskie i inne opiniotwórcze kręgi. Robią wszystko, żeby się pokłócić. Tak jakby kłótnie i wzajemna nienawiść miały być zasadą istnienia Polaków. To jest droga do nieistnienia! – przestrzegał w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Niedzielną część sympozjum prowadziła Anna Stróż-Pawłowska, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Jak twierdzi, oparcie znaczenia muzeum na ikonie rodziny Ulmów nie jest przypadkowe.

– Narracja w naszym muzeum została zbudowana przede wszystkim na podstawie rodziny Ulmów, ponieważ po tej rodzinie zachowało się wyjątkowo wiele materiałów ikonograficznych. Trudno zatem nie wykorzystać w Markowej tego bogactwa.

W sympozjum uczestniczył także Bogdan Romaniuk – jeden z fundatorów Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, współpomysłodawca powstania Muzeum Rodziny Ulmów.

– Kiedy słyszymy o tej rodzinie i wiemy, że małżonka, mąż, szóstka dzieci i siódme w drodze zapłacili najwyższą cenę za to, że pomogli drugiemu człowiekowi, to zdajemy sobie sprawę, że ten czyn wpisuje się wspaniale w święto Miłosierdzia Bożego. Podczas sympozjum możemy przybliżyć historię heroicznego czynu tej oraz innych rodzin w czasie Holocaustu. Jest to też okazja, aby opowiedzieć, jak powstało naszego muzeum – powiedział Bogdan Romaniuk.

W 2004 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który zdaniem ks. Jarosława Rodzika, redaktora naczelnego kwartalnika Apostoł Miłosierdzia Bożego, jest wyjątkowy w całej historii Kościoła powszechnego.

– To będzie pierwsza beatyfikacja całej rodziny w historii naszego Kościoła, który istnieje od 2000 lat. W całej rozciągłości historycznej i przestrzennej taki fakt nie miał miejsca. Jako Polacy możemy być dumni, że z naszej ziemi wyszli tak szlachetni ludzie – z dumą przyznaje ks. Jarosław Rodzik.

Sympozjum Samarytanie z Markowej – Rodzina Ulmów honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

BNO

 

Skip to content