Samochód, komputer i oczy

okulary - kr

Zimą mrok panuje przez większość doby. Spędzamy czas przed komputerem, telewizorem, książką, tymczasem potrzebujemy nie tylko chwili odpoczynku dla oczu, ale i słonecznego światła.

Krótszy dzień stanowi wyzwanie dla naszych oczu. – Szczególnie dotyczy to kierowców. Po zmroku na pewno mamy ograniczone zdolności widzenia i o ile w takich okolicznościach towarzyszą nam zaburzenia typu wady wzroku, jakieś problemy oczne, na pewno na nie trzeba zwrócić uwagę i starać się te problemy rozwiązać tak, aby prowadzić bezpiecznie. Najczęściej to jest związane z wadami wzroku – mówi częstochowski okulista, dr Krzysztof Muskalski.

Z wiekiem może nastąpić pogorszenie widzenie. Jeśli nie mieliśmy problemów ze wzrokiem przez dekady, to nie znaczy, że one się nie pojawią i nie będzie koniecznie np. korzystanie z okularów w samochodzie.

O wiele mniejsze zagrożenie niż kiedyś stanowią komputery, ale nie oznacza to, że urządzenia elektroniczne nie męczą wzroku. Nie można zapominać o odpowiednim częstym odpoczynku dla oczu. – Trzeba mieć świadomość, że pracą wzrokową dla oczu nie jest tylko praca przy komputerze, przy tablecie, przy smartfonie, ale również czytanie książki, czytanie gazety, odrabianie lekcji, nauka – przypomina dr Muskalski. – Trzeba pamiętać o przerwach mniej więcej co pół godziny. Kilka minut przerwy na zasadzie zmiany dystansu patrzenia, czyli z krótkiej odległości należy przenieść wzrok dalej, wtedy włącza się akomodacja, czy na chwilę zamknąć oczy, wtedy jest takie samo działanie.

Negatywny wpływ na oczy, z powodu dużego promieniowania UV, może mieć odblask promieni słonecznych od śniegu. Promieniowanie UV ma przede wszystkim negatywny wpływ na wnętrze gałki ocznej.

Krzysztof Rygalik

Skip to content