Scena wymaga odwagi!

Tej odwagi nie zabrakło uczestnikom VII. Przeglądu Teatralno-Muzycznego „Maskarada”, który odbył się 22 października br. w sali widowiskowej Fundacji Euro Help.

Wydarzenie to kierowane było do osób uzdolnionych z niepełnosprawnością, a także instytucji pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Podczas przeglądu, oprócz prezentujących się na scenie nie brakowało także wolontariuszy, bez których pomocy to wydarzenie nie mogłoby się odbyć.

Chciałam, żeby moje dzieci zobaczyły wolontariat z takiej innej strony – nie z takiej, gdzie się zbiera dary i przesyła się to osobom całkowicie anonimowo. Miałam bardzo dużo chętnych do pomocy, dlatego musiałam zrobić małą rotację. Wszystkie dziewczyny bardzo się angażują. Poza tym poznałam także chłopców ze Szkoły im. Adama Mickiewicza, którzy również są bardzo pomocni i chętni do współpracy. Myślę, że to właśnie osoby młode nie mają barier i uprzedzeń do tego typu pracy – mówi założycielka Szkolnego Koła Wolontariatu „GraM Dobroci” w Opatowie, Grażyna Makles.

W „Maskaradzie” brali udział m.in. podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka.

Na scenie zaprezentuje się dwójka uczniów, którzy zaśpiewają piosenkę Violetty Villas „Józek”. Odczuwają tremę mimo tego, że nie jest to ich pierwszy występ. Nasza wokalistka, Anastazja brała już udział w wielu tego typu przedsięwzięciach, więc myślę, że jestem bardziej zestresowana, niż ona. Przygotowania odbywały się w szkole i w domu pod okiem rodziców. Jest to etap długotrwały, ale praca ta uczy pokory, cierpliwości i dystansu do siebie oraz otoczenia – mówi nauczycielka, Agnieszka Nowak.

„Maskarada” miała charakter ogólnopolski, a występ podczas przeglądu był bezpłatny. Nagrody przewidziano dla wszystkich uczestników, aby zachęcić ich do twórczej ekspresji.

KF