Seniorze, zostań w domu

Fot. gov.pl

W okresie jesienno-zimowym na osłabienie stanu zdrowia narażeni są głównie seniorzy. Rząd apeluje więc, aby w miarę możliwości osoby starsze unikały wychodzenia z domów. Formą pomocy ma być utworzony Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią, mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– (22) 505-11-11 – na tej infolinii konsultant rozmawia z seniorem i ustala jego potrzeby z gotowego katalogu np. zakupy spożywcze czy wyrzucenie śmieci. Uzyskane informacje przekazuje do Ośrodka Pomocy Społecznej, który działa na terenie gminy, w której dana osoba mieszka. Dodatkowo uruchamiamy stronę wspierajseniora.pl, gdzie będą mogli zgłaszać się wolontariusze.

Minister Marlena Maląg zaznacza też, że ograniczenie wychodzenia z domu do niezbędnego minimum poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami, zalecane jest dla wszystkich. Więcej informacji na temat infolinii oraz pomocy dla seniorów zasięgnąć można na stronie wspierajseniora.pl.

ABK/IAR