Seniorzy świętują po raz trzeci

Tegoroczna Senioralia to już trzecia odsłona imprezy zorganizowanej dla starszych i okazja do wspólnego świętowania. Dwudniowe wydarzenie jest dobrą okazją do wspólnej zabawy, tańca, ćwiczeń oraz aktywnego spędzania czasu w gronie znajomych.

W czwartek, 10 października w Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej zorganizowano targi i stoiska promocyjne różnych organizacji i stowarzyszeń, kierujących swoje oferty do osób starszych.

– Mogą się zaprezentować i pokazać ofertę, więc jest to atrakcja dla przybywających, gdyż w krótkim czasie mają okazję obejrzeć aż 35 stanowisk – zdradził Mateusz Wierzbicki, prezes stowarzyszenia Sportowa Częstochowa.

Wśród stoisk był także Dzienny Dom „Senior – WIGOR”, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Malujemy obrazy, tworzymy decoupage. Wiele rzeczy wykonaliśmy z trzciny, którą następnie malujemy. Zapraszamy na ul. Rapackiego, gdzie można zobaczyć na żywo, jak tworzymy nasze dzieła – zachęcał Ireneusz Respondek, jeden z podopiecznych domu.

Na stoisku ZUS zainteresowani mogli dowiedzieć się wszystkiego, co związane jest z emerytami i rentami, a także ze świadczeniami przysługującymi z racji wieku.

– Odpowiadamy na pytania związane z wnioskami dotyczącymi emerytur i rent oraz, kiedy można je przeliczyć. Mówimy też o nowym świadczeniu 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Mamy tu gotowe wnioski i formularze, pomagamy je wypełnić. Wszystkim zainteresowanym wglądem do swoich danych z poziomu komputera oferujemy też otwarcie konta usług elektronicznych oraz logowanie z potwierdzaniem profilu – tłumaczyła Ewa Jęczmyk, Naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w częstochowskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Częstochowska policja postawiła z kolei na profilaktykę.

– Główną zasadą, którą chcemy wpoić seniorom, jest czujność, aby nie dać się oszukać na tzw. wnuczka i policjanta. Niestety, metoda ta cały czas ekspanuje, w związku, z czym próbujemy przekazać osobom starszym, jak najwięcej informacji – mówił młodszy aspirant Daniel Zych z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Drugi dzień imprezy będzie stał pod znakiem koncertów. O godz. 18.00, wystąpi Teatr im. A. Mickiewicza z widowiskiem muzycznym „Zaczarowany koń”. Główną gwiazdą wieczoru będzie z kolei Halina Kunicka, wokalistka, która już na trwałe zapisała się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Jej występ przewidziany jest na godzinę 20:00.

BNO