Sezon grypowy rozpoczęty

Sezon grypowy trwa w najlepsze. Wiatr, deszcz i wszechobecna wilgoć są doskonałymi warunkami do rozwoju wszelakich bakterii oraz wirusów. Dlatego szczególnie teraz ważna jest profilaktyka i zdrowe odżywianie.

Jeśli chodzi o grypę sezonową na terenie miasta i powiatu, w styczniu 2018 mieliśmy prawie 8 tyś. zachorowań. w 2019 było to niecałe 4 tyś. potwierdzonych przypadków. W tym roku jest ich ledwie 2.5 tyś. Widzimy tutaj sporą tendencję zniżkową, a wszystko dzięki zmianie podejścia częstochowian do kwestii profilaktyki i szczepień” – mówi Edyta Kapelka, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.

Dzięki rosnącemu zaufaniu do szczepionek, z roku na rok grypa zaraża coraz mniejszą ilość osób, a wśród tych zarażonych przebiega ona znacznie łagodniej. Jednak nie tylko grypa stanowi dla nas zagrożenie, gdyż zabójczy koronawirus dotarł już do Niemiec. 

Na terenie Częstochowy i powiatu nie mamy żadnego udokumentowanego przypadku zarażenia się koronawirusem. Oczywiście nasze służby są przygotowane na taką ewentualność. Zarówno nasze oddziały zakaźne, jak i inspekcja sanitarna mają wprowadzone wszystkie procedury dotyczące zachowania się w przypadku pojawienia się osób zakażonych” – informuje o stanie częstochowskich placówek epidemiologicznych i szpitali Edyta Kapelka.

Przy całym zamieszaniu związanym z chińską epidemią, nie należy zapominać o sezonowych chorobach, które zlekceważone mogą doprowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji.