Sezon grypowy rozpoczęty

grypa

Jesienią liczba zachorowań na grypę wzrasta. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Częstochowie we wrześniu 2014 roku odnotowała 2516 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na tę przypadłość. Rozpoznanie grypy nie jest jednak łatwym zadaniem:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/10/rozpoznanie-grypy-web.mp3]

-mówił dr Marek Marcinkowski Ordynator Oddziału Wewnętrznego Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni. Przed zachorowaniem na grypę zabezpieczają szczepienia. Szczepionka przygotowywana jest co roku na sezon jesienny pod kątem patogenów występujących rok wcześniej. Zaszczepić powinni się pacjenci, którzy ze względu na schorzenia, mają osłabioną odporność. Takimi pacjentami są pacjenci z przewlekłą obrutacyjną chorobą płuc, astmą oskrzelową, chorobami nowotworowymi, czy chorobami hematologicznymi Pozostali mogą się zaszczepić, lecz nie muszą, a najlepszej oceny dokona w tym przypadku lekarz. Jeżeli jednak ktoś przyjął szczepionkę sezon, czy dwa sezony wcześniej, powinien szczepienia kontynuować. A czy są jakieś sposoby zabezpieczenia się przed tą chorobą?

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/10/szybko-zlapiemy-web.mp3]

Jeśli czujemy, że dopadło nas przeziębienie, powinniśmy rozpocząć leczenie lekarstwami dostępnymi w aptece bez recepty i najlepiej przez kilka dni pozostać w domu. Jeżeli w przedszkolu, czy szkole do której uczęszcza dziecko pojawią się zachorowania, lepiej profilaktycznie zatrzymać pociechę w domu.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/10/lepiej-zostac-w-domu-web.mp3]

Grypa przenosi się drogą kropelkową. Choroba ta jest najgroźniejsza dla dzieci i osób starszych, a jej niewłaściwe leczenie może doprowadzić do powikłań. Wśród najgroźniejszych powikłań wymienia się m. in.: zapalenie płuc, mięśnia sercowego, czy opon mózgowych. Powikłania te mogą doprowadzić nawet do zgonu chorego.

Skip to content