Skuteczna komunikacja bywa trudna – o przeniesieniu SMS „NOBILITO”

„Uwaga! Zmiana lokalizacji szkoły” – taka informacja pojawiła się 19 sierpnia na stronie Szkoły Mistrzostwa Sportowego „Nobilito” w Częstochowie i wywołała niemałe zamieszanie.

SMS „NOBILITO” jest szkołą niepubliczną, której założycielem było Stowarzyszenie SKRA Częstochowa. Obecnie podmiotem prowadzącym szkołę jest Fundacja SKRA Częstochowa. Jej siedzibą w minionym roku szkolnym był budynek Akademii Polonijnej, znajdujący się przy ulicy Pułaskiego 4/6 w Częstochowie. Co zatem jest powodem przeniesienia?

Szkoła się rozwija. To projekt edukacyjno-sportowy, który został zawiązany przez Fundację SKRY Częstochowa po to, żeby maksymalnie połączyć zarówno proces szkolenia piłkarskiego, jak i edukacji, która jest dla nas bardzo ważna. Z racji tego, że mamy coraz więcej uczniów i pojawiają się kolejne oddziały potrzebujemy więcej miejsca. Większa przestrzeń i lepsze warunki edukacyjne to najważniejszy argument – wyjaśnia rzecznik prasowy szkoły, Bartosz Błach.

Jak informuje jeden z rodziców, pierwsze wzmianki o przeniesieniu szkoły pojawiły się w maju:

Jako rodzic uważam, że to jest naturalne – dbanie szkoły o możliwość rozwoju uczniów, co związane jest z tym, żeby szkoła miała lepsze sale i stałą kuchnię na miejscu. Na zebraniu rodziców w maju dyrektor powiedział, że szkoła będzie zmieniać lokalizację i to miało być Zawodzie, w budynku gdzie ma być wygaszone Gimnazjum nr 17. Do tego nie doszło.

Dla wielu rodziców proponowana nowa lokalizacja stanowiłaby problem. Pomysł jednak upadł, więc problemu pozornie nie było…

Pod koniec roku szkolnego rodzice i uczniowie otrzymali wiadomość, że jednak lokalizacja pozostanie ta sama. I nagle pocztą “pantoflową” okazało się, że szkoła ma prawdopodobnie przenosić się w inną lokalizację na ul. Okólną – mówi jeden z rodziców.

Szkoła przedstawia natomiast nieco inną wersję wydarzeń.
Pierwsze rozmowy z rodzicami zaczęły się zaraz po zakończeniu roku. Rozmawialiśmy z rodzicami na temat możliwości różnych lokalizacji. Ta została w jakiś sposób wspólnie wybrana. W każdych grupach i każdych rocznikach takie zebrania się odbywały, na których zawsze staramy się informować wszystkich rodziców. Są one oczywiście dobrowolne – mówi Bartosz Błach.

Jak informuje rzecznik prasowy szkoły, przez okres wakacji trwały rozmowy z miastem. Ostatecznie 19 sierpnia, po podpisaniu umowy, finalnie zapadły wszystkie decyzje związane z przeniesieniem szkoły, co zdziwiło niektórych rodziców:

Właściwie pierwszą bezpośrednią wiadomością była informacja od trenera, że szkoła zmienia lokalizację. O zmianie szkoły, nie wiem czy wszystkich rodziców, ale formą elektroniczną informowali też nauczyciele. Jeżeli ktoś wiedział, że ta lokalizacja może ulec zmianie musiał wejść na stronę szkoły. Ta informacja pojawiła się po południu 19 sierpnia – także w taki sposób dowiedzieliśmy się o ostatecznej decyzji, dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Czy forma przekazu informacji była właściwa?

Nie mamy żadnych niepokojących informacji od jakiegokolwiek z rodziców, a w dobie mediów społecznościowych właściwie ciągle jesteśmy z nimi w kontakcie. Zresztą dzieci na bieżąco teraz trenują, co jest związane z praktycznie codzienną obecnością niektórych rodziców w klubie. Część z nich zaoferowała nawet pomoc przy pracach, które są potrzebne z przeniesieniem, więc myślę, że zostało to bardzo dobrze przyjęte – mówi rzecznik szkoły.

Ostatecznie w roku szkolnym 2019/2020 placówka SMS „NOBILITO” będzie przeniesiona do budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 41 przy ul. Okólnej 31/39. Co na to rodzice?

Oczywiście lokalizacja jest nie tak odległa od poprzedniej, jednak chodzi nam przede wszystkim o formę przekazu takiej informacji. Chcielibyśmy wiedzieć wcześniej o tego typu rzeczach, bo wiem, że w trakcie pomysłu przeniesienia szkoły na Zawodzie, część z nas zastanawiało się nad zmianą szkoły. Mam nadzieję, że po przeniesieniu szkoła nadal będzie tak dobrze spełniać swoją funkcję, jak do tej pory – mówi jeden z nich.

Przy okazji tego materiału zachęcamy wszystkich do wzajemnego szacunku, życząc dużo cierpliwości w budowaniu sztuki, jaką jest (jak się okazuje) skuteczna komunikacja.

KF

foto źródło: SMS NOBILITO CZĘSTOCHOWA