Słowo uwiarygodnione świadectwem – abp Depo na pielgrzymce kapłanów

23 września do jasnogórskiej Matki pod hasłem “Przez Maryję do Jezusa” przybyli księża archidiecezji częstochowskiej wraz ze swoimi pasterzami: abp. Wacławem Depo, bp. Andrzejem Przybylskim, abp. seniorem Stanisławem Nowakiem. Ks. Bernard Kozłowski, organizator pielgrzymki i wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej, zauważa: – Jeszcze za bp. Bareły, a potem abp. Stanisława Nowaka i teraz abp. Wacława Depo te pielgrzymki się odbywały. Przybierają ona różne formy, aby połączyć archikatedrę, Jasną Górę i Seminarium Duchowne. Tym razem skoncentrowaliśmy się na Jasnej Górze z racji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu. Rozpoczęliśmy od Drogi Krzyżowej na wałach, później była Msza św., której przewodniczył nasz pasterz – abp Wacław Depo i na koniec udajemy się do seminarium na konferencję, którą poprowadzi ks. prof. Aleksander Radecki. Pielgrzymka ma zatem wymiar całościowy. W pielgrzymce po raz pierwszy w nowej roli uczestniczył bp Andrzej Przybylski. Docenia możliwość spotkania ze współbraćmi w kapłaństwie na modlitwie:
– Wspomniałem tutaj św. Augustyna, który mówił o sobie jako biskupie, że z kapłanami jest kapłanem, z chrześcijanami jest chrześcijaninem, a dla nich jest dopiero biskupem, więc dla mnie to jest pielgrzymowanie do Matki Bożej we wspólnocie braci kapłanów. Pielgrzymuję, aby osobiście zaczerpnąć tutaj mądrości Matki Bożej i gorliwości do służby kapłańskiej, ale również spotkać się z braćmi w kapłaństwie. Ważne, żebyśmy byli jedną rodziną, która spotyka się nie tylko przy stole i rozmowach, ale na modlitwę.
Arcypasterz archidiecezji częstochowskiej w homilii wyznaczył trzy zadania do wcielenia w życie księży:
– Po pierwsze potrzebna jest wiara w pomoc Ducha Świętego, który jest głównym sprawcą ewangelizacji, to On nam przypomina nie tylko słowa Jezusa, ale okazuje nam prawdę kim Jezus dla nas jest. Bez pomocy Ducha Świętego nikt nie jest w stanie wyznać: moim Panem jest Jezus, i zbawicielem, moją drogą (…) Wniosek jest jeden – także nasze życie w oparciu o Słowo Boże i ofiarę Chrystusa powinno być czytelnym świadectwem wiary budującym innych do wielbienia Boga. Drugim zadaniem jest nasze przylgnięcie osobowe ciałem, duszą, sercem, umysłem i ze wszystkich sił do Chrystusa. I potrzeba świadectwa życia. Słowo musi być uwiarygodnione przez świadectwo życia.
Przypomniał także historię polskiego króla, który pokazuje jaka jest tajemnica wierności Bogu:
– Król Polski Jan III Sobieski, który pielgrzymował do tego miejsca przed bitwą i po bitwie 12 września 1683 roku, wysłał posłańca do papieża Innocentego XI z wiadomością: “Venimus, vidimus, Deus vicit!”, czyli “Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył!”. Sobieski wiedział, że prawdziwym ojcem każdego zwycięstwa jest Bóg. Zechciejmy przyjąć z jasnogórskiego wzgórza to przesłanie: tajemnica wierności łasce, zwycięstw prawdy nad kłamstwem, dobra nad złem, wierności Bogu i współpracy ludzi nam poddanych z jego łaską jest złożona w sercu Maryi. Niech Niepokalane Serce Maryi zwycięża!
A przez Maryję dostaniemy się do Jezusa, jak głosi hasło pielgrzymki. Jest to hasło szczególnie wymowne dla tej ziemi, gdzie znajduje się jasnogórskie sanktuarium.

Po Eucharystii w Kaplicy Różańcowej odbyło się spotkanie z abp. Wacławem Depo, któremu wierni, wspólnoty i katolickie oraz  media mogli podziękować za służbę, składając życzenia imieninowe.  Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele archidiecezjalnego Radia Fiat.

KN

Skip to content