Służby podsumowały świąteczne dni

Długi świąteczny weekend za nami. Nad bezpieczeństwem na częstochowskich drogach czuwało 322 policjantów. Od piątku do wtorku doszło do 75 kolizji i 4 wypadków drogowych, w których 3 osoby zostały ranne, a jedna poniosła śmierć. Policjanci zatrzymali też 4 kierujących, którzy wybrali się w trasę pod wpływem alkoholu.
Podczas długiego bożonarodzeniowego weekendu nad bezpieczeństwem osób wybierających się w trasę czuwali policjanci z drogówki wspierani przez mundurowych z ogniw patrolowo-interwencyjnych. Na trasach wylotowych z miasta można było spotkać więcej patroli. Stróże prawa sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolowali także stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.

W piątek policjanci odnotowali 28 kolizji i 2 wypadki: w Mstowie doszło do potrącenia pieszej, w Częstochowie przy ulicy Warszawskiej zderzyły się 4 pojazdy, jedna osoba została ranna. W sobotę mundurowi wyjechali do 16 kolizji, taka sama ilość zdarzeń zaistniała w niedzielę, natomiast najspokojniejszy był pierwszy dzień świąt, w którym doszło jedynie do 6 kolizji. Wczoraj stróże prawa otrzymali zgłoszenia 9 kolizji i 2 wypadków: w Częstochowie przy ulicy Warszawskiej doszło do potrącenia pieszego, który mimo reanimacji zmarł, natomiast w Olsztynie zderzyły się 2 samochody, jedna osoba została ranna.

Straży Miejskiej w Częstochowie przez długi świąteczny weekend przyjęła od mieszkańców miasta 219 zgłoszeń z wnioskami o interwencję. Jednak jak podkreśla rzecznik Straży Miejskiej Artur Kucharski tegoroczne święta minęły spokojnie.

Zgłoszenia mieszkańców Częstochowy dotyczyły głównie: zakłócania porządku i spokoju publicznego, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, osób nietrzeźwych w miejscach publicznych (67).

W ciągu minionych pięciu dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego przeprowadzili 20 obserwacji zakończonych interwencją służb. 17 interwencji z miejskiego monitoringu zrealizowali strażnicy miejscy. Pozostałe interwencje przekazano innym służbom.

W miniony piątek jeden strażnik miejski został oddelegowany do współpracy z V Komisariatem Policji. W wigilię przed i po pasterkach strażnicy miejscy kontrolowali okolice częstochowskich parafii i kościołów oraz dbali o zachowanie spokoju i porządku publicznego. Obyło się bez incydentów.