Spektakl Teatru 52

Jak ważne i cenne w wychowaniu dzieci są zajęcia pozalekcyjne, zwłaszcza artystyczne, wie każdy rodzic. Tym bardziej, jeżeli można połączyć pasję z edukacją. Jak to robić wiedzą nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 52 w Częstochowie. Od kilku lat działa tam szkolny teatr – „Teatr 52”. Ma on już na swoim koncie liczne przedstawienia. Corocznie przygotowywany jest inny spektakl, zazwyczaj w oparciu o jedną ze szkolnych lektur. Tegoroczne przedstawienie, które swoją premierę miało 3 czerwca, to „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. O spektaklu mówi reżyser i nauczyciel w jednej osobie, Małgorzata Piekarczyk:
– To już nasze dziesiąte przedstawienie. Rokrocznie prezentujemy inny spektakl. Jest on obsadzany naszymi uczniami. Są to uczniowie z klas 1-6. Oczywiście sama nie jestem w stanie zrobić tyle ile bym chciała. Dlatego nad przedstawieniem pracują właściwie wszyscy pracownicy szkoły.
Jak wspomniała Małgorzata Piekarczyk, w teatrze występują uczniowie szkoły z różnych klas. Wszystkie chętnie biorą udział w spektaklach, mimo, że często muszą poświęcać na próby swój wolny czas. Jednak jak mówią mali aktorzy, teatr pozwala im spełniać swoje marzenia i jest przy okazji formą zabawy:
„Teatr 52” to inicjatywa, która szybko zyskała poparcie całego środowiska szkolnego oraz lokalnej społeczności. Spektakle nie raz uświetniały i będą uświetniać różnego rodzaju wydarzenia w szkole oraz te organizowane dla mieszkańców dzielnicy. W planach na przyszły rok artyści i opiekunowie mają zamiar wystawić kolejne z wielkich dzieł literatury dla dzieci – „Piotrusia Pana”.

ZD