Spokojnie, to tylko szkolenie!

W środę 12 lipca przed południem częstochowian zatrwożył widok jednostek straży pożarnej pod Archikatedrą Częstochowską. Okazało się jednak, że były to tylko szkolenia, o czym specjalnie dla radia Fiat powiedział rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. mgr Kamil Dzwonnik.

– Proszę nie martwić się o nic – uspokaja rzecznik prasowy – To są tylko ćwiczenia, które mają nas przygotować do ewentualnych zdarzeń w przyszłości. Cyklicznie wybieramy różne obiekty. Rok temu przeprowadzaliśmy podobne szkolenie na Jasnej Górze. W tym roku padło na Katedrę, jednak już wiemy, że to nie koniec ćwiczeń na obiektach sakralnych w Częstochowie, ponieważ co jakiś czas musimy sobie tą wiedzę odświeżać.

Skąd pomysł na to, aby te ćwiczenia przeprowadzić właśnie w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie?

– Dzisiaj przeprowadzamy ćwiczenia w Bazylice, ponieważ jak każdy obiekt sakralny ma swoją specyfikę. Pożary kościołów różnią się znacznie od innych miejsc ze względu na duże przestrzenie wewnątrz oraz na samo wyposażenie wnętrz – drewniane ławki, konfesjonały, ołtarze, organy, drewniane obudowy ścian. – dodaje st. kpt. Kamil Dzwonnik

MK