zdjęcie (43)

Częstochowscy nauczyciele spotkali się “Na grani tysiącleci”. Wszystko w ramach przygotowań do przypadającej na przyszły rok 1050. rocznicy chrztu Polski. Wydarzeniem wpisującym się w przygotowania była konferencja naukowa, która odbyła się 4 listopada w Domu Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie.
– Zbliżająca się rocznica stała się punktem wyjścia, odnośnikiem dla naszego spotkania, dla naszych działań. (…) Konferencja jest skierowana przede wszystkim do nauczycieli historii, języka polskiego, wychowawców, katechetów – zaznaczała Dorota Kawka, nauczycielka historii w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych i doradca metodycznego Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie.
Współpraca SOD-u z Domem Pamięci trwa już od dłuższego czasu. Ma ona na celu przypomnienie tego, że również wielkie postacie Kościoła mają wpływ na historię Polski i na kształtowanie świadomości. – Chciałyśmy pokazać, że postać księdza prymasa Wyszyńskiego do dzisiaj ma doniosły wpływ na świadomość naszego narodu, naszej narodowości, patriotyzmu. Trzeba to młodemu pokoleniu pokazywać przez nauczycieli, których tutaj zapraszamy, bo świadkowie mówią najwięcej, mają najlepszy przekaz – wyjaśniała dyrektor Domu Pielgrzyma Kardynała Stefana Wyszyńskiego Agnieszka Kołodyńska. – Wraz z chrztem Polski zaczęła się nasza świadomość narodowa i o tym należy pamiętać – dodała.
Konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza z nich to wykłady prelegentów, druga – warsztaty. Jednym z prelegentów był profesor Jan Żaryn z Instytutu Pamięci Narodowej, który wygłosił referat na temat “Milenium w kraju i na uchodźstwie. Obchody milenijne 1966 rok”. – Zbliża się 1050. rocznica Milenium, a jednocześnie 50. rocznica obchodów milenijnych. Jedno i drugie wydarzenie wpisuje się w wielki rok 2016 w Polsce, bo będziemy mieli wielkiego gościa – papieża Franciszka i miliony wielkich gości, czyli młodzież z całego świata (…). Obchody tysiąclecia chrześcijańskiej Polski rozpoczęły się w Kościele chrześcijańskim 16 stycznia 1966 roku w Rzymie z udziałem papieża Pawła VI. Nie mógł przybyć na te uroczystości Prymas Polski, ponieważ ekipa Gomółki odmówiła mu paszportu. Reprezentował go w związku z tym biskup Władysław Rubin, który był jego delegatem do spraw Duszpasterstwa Emigracyjnego. W Rzymie rozpoczęto wielkie świętowanie religijne, ale jednocześnie to wielkie święto było przypomnieniem sprawy polskiej – przypomnieniem, że w każdym zakątku świata znajdowała się Polonia – mówił prof. Żaryn.
W zorganizowanej przez Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie oraz Instytut Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie konferencji udział wzięło 60 nauczycieli.

KK

Skip to content