Spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze

Profanacje obiektów sakralnych, inicjatywy z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i pogłębianie dialogu polsko-ukraińskiego – to wybrane tematy omawiane podczas corocznych obrad Rady Biskupów Diecezjalnych. Zgromadzenie rady miało miejsce we wtorek, 27 sierpnia na Jasnej Górze.

Podczas spotkania podpisano specjalny dokument o woli pogłębiania dialogu i pojednania między Kościołem katolickim i greckokatolickim.

– Spotkanie i podpisanie oświadczenia Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego „W miłości i w prawdzie” było opieczętowaniem naszych otwartych na dialog i przebaczenie urazów oraz krzywd, które w dotychczasowej historii miały miejsce – mówił na konferencji metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Nawiązując do tematu profanacji obiektów sakralnych, metropolita częstochowski wspomniał o ataku na jasnogórski obraz Matki Bożej sprzed siedmiu lat oraz o odzewie na tę sytuację ze strony innych Kościołów.

– Gdy przeżywaliśmy bardzo bolesny fakt z 9 grudnia 2012 roku, jakim było rzucenie w obraz słoika z farbą to wtedy bardzo szybko z Kościoła greckokatolickiego i prawosławnego z Moskwy przyszły wyrazy solidarności, ubolewania i bycia razem w tym bólu – dodał abp Depo.

W spotkaniu z mediami udział wziął także przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który odniósł się do tematu nadchodzącej rocznicy II wojny światowej.

– Jako ludzie wierzący wierzymy głęboko w owocność modlitwy. Dlatego też 1 września w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej razem z biskupami niemieckimi będziemy wzywać do modlitwy za ofiary tej wojny oraz o pokój. Patrząc dziś na świat, z łatwością dostrzegamy, że pokój jest wartością, która jest najbardziej zagrożona. Dlatego też potrzeba wspólnotowego głosu, wołania o pokój i zachęty do modlitwy o pokój – oznajmił abp.

Pod kierunkiem delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka biskupi rozmawiali też o ochronie dzieci i młodzieży przed seksualizacją w szkołach.

BNO