W czwartek, 16 maja w auli Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie przy ulicy Waszyngtona wszyscy zgromadzeni mieli zaszczyt uczestniczenia w spotkaniu z twórczością Zofii Kossak. Teatr Gry i Ludzie z Katowic przedstawił spektakl baśni autorstwa Zofii Kossak pt. Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata.

Profesor Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie podkreśla, że kontakt uczelni z twórczością Zofii Kossak trwa od dawna.

– Niniejsze spotkanie jest swoistym podsumowaniem wydarzeń, które toczyły się przez cały rok. W przypadku naszej uczelni wydarzenia te odbywały się wcześniej dlatego, że nasi literaturoznawcy zajmowali się twórczością Zofii Kosak, powstawały np. prace doktorskie. Rok temu odbywała się konferencja naukowa w Senacie RP, podczas której uczelnia została wyróżniona jako główny organizator tego wydarzenia – przyznaje.

W ramach programu rozstrzygnięto także ogólnopolski konkurs literacko-plastyczny Zofia Kossak na nowo-komiksowo. Twórczość artystki nie bez podstawy jest szczególnie propagowana na terenie Częstochowy. Powieściopisarka była szczególnie związana z tym miastem.

– Zofia Kossak nazywana była „Sienkiewiczem w spódnicy”. Ma ogromny dorobek literacki, a sama pochodzi z rodziny artystów-malarzy. Mogła być malarką, jednak wybrała zapis swoich myśli przez słowo. W 2018 roku obchodziliśmy 50-lecie jej śmierci. Rok ten przyczynił się do odkrywania tej postaci pod różnymi względami. Redakcja Niedzieli stworzyła książkę pod tytułem „Nowe ślady. Zofia Kossak odkryta w Częstochowie”, której promocja będzie wkrótce. Po II wojnie światowej przebywała w Częstochowie i pracowała w Niedzieli, pisząc teksty. Pisarka nazwała też Niedzielę swoim kochanym dzieckiem – oznajmia Lidia Dudkiewicz, była redaktor naczelna Niedzieli.

Wśród przybyłych gości obecna była także Anna Fenby Taylor wnuczka poetki, która czynnie działa w sprawie wskrzeszenia pamięci o życiu i twórczości Zofii Kossak. W latach 2004-2007 uruchomiła Schronisko Koss. Odkryła też prawdziwą datę urodzin babci – 10 sierpnia 1889 r.

– Inicjatywa powstała w 2017 roku i miała na celu stworzenie wydarzeń upamiętniających 50. rocznicę śmierci pisarki. Odbyła się konferencja naukowa w Senacie RP, wystawa i konkurs. Babcia w swojej twórczości, jak i w życiu może dać różne wskazówki, jak postępować w trudnych sytuacjach. Przeżyła najważniejsze historyczne wydarzenia XX w., takie jak rewolucja bolszewicka, II wojna światowa i podczas każdego z nich była bardzo aktywna. Jej twórczość ma masę płaszczyzn, dlatego też powinna być czytana – zaznacza Anna Fenby Taylor, która opowiada o inicjatywie senatora Artura Warzochy.

Organizatorem spotkania był Częstochowski Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.

– Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka. Wpłynęły 73 prace, z czego zakwalifikowano do oceny 70. Na tej podstawie wyłoniono dwie nagrody I stopnia, dwie nagrody II stopnia, sześć nagród III stopnia, jedną nagrodę specjalną i jedno wyróżnienie specjalne oraz 11 innych wyróżnień – mówi prezes towarzystwa Ewelina Dziewońska-Chudy, wykładowca Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego.

Patronat medialny nad konkursem objęło Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl.

BNO

Skip to content