Stanowisko Rakowa wobec uchwały budżetowej na 2018 r.

W tym samym czasie kiedy zaczynała się XII Piłkarska Gwiazdka Rakowa Częstochowa, która odbyła się w piątek 22 grudnia, znana już była decyzja kończącej się sesji Rady Miasta dotycząca nowego, przyszłorocznego budżetu. W informacji przekazanej przez magistrat dotyczącej środków finansowych, czytamy między innymi,. że: „… uwzględnione zostały wnioski częstochowskich klubów sportowych o środki na umowy w ramach promocji miasta poprzez sport: piłkę nożną – 1,8 mln zł (w autopoprawce było 1,5 mln zł, w trakcie sesji budżetowej prezydent objął kolejną autopoprawką propozycję zwiększenia tej kwoty o 300 tys. zł), siatkówkę – 1,2 mln zł oraz żużel – 3,5 mln zł. Do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji trafi dotacja na dofinansowanie zadań inwestycyjnych w wysokości 600 tys. zł…”.

Odnosząc się do tej decyzji, władze klubu RKS Raków Częstochowa wydały komunikat, w którym wskazały, że „..w przypadku wygrania przetargu na optymalną kwotę, Klub uzyska maksymalnie średniorocznie (na lata 2017 i 2018) 850 tys. zł brutto. Kwota jest wynikiem pomniejszenia zabudżetowanej sumy o 100 tyś zł kary umownej za 2017 r., którą zmuszeni będziemy zapłacić, ponieważ Klub – chcąc brać udział w kolejnym przetargu – nie może pozostawać w sporze prawnym z miastem Częstochowa. Kwota 850 tys. zł jest niewspółmierna do potrzeb Klubu i poziomu rywalizacji. W związku z powyższym, w najbliższych dniach dojdzie do nadzwyczajnego zebrania zarządu Klubu. O wyniku rozmów poinformujemy w osobnym komunikacie.”czytamy na oficjalnej stronie Rakowa Częstochowa.

Kończący się rok pod względem sportowym był bardzo udany dla Rakowa Częstochowa. Zespół Marka Papszuna zakończył tegoroczne zmagania na wysokim trzecim miejscu w tabeli Nice I ligi. Sportowe sukcesy Rakowa uświetniła XII Piłkarska Gwiazdka. Zaproszone na wydarzenie piłkarskie i trenerskie gwiazdy jednogłośnie akcentowały, że będą kibicować Rakowowi w przyszłorocznych zmaganiach w walce o awans do ekstraklasy. Wyraziły też ubolewanie z powodu braku odpowiedniego dla Rakowa obiektu piłkarskiego. – To przede wszystkim świadczy o naszym mieście niestety. W całej Polsce infrastruktura się polepszyła, są piękne stadiony. Trzeba poza tym powiedzieć, że stadion wychowuje nie tylko kibiców, ale także młodych ludzi. I choć nie każdy będzie piłkarzem, to każdy może być w przyszłości człowiekiem, który będzie dyrektorem swojej firmy i przez sport rozwinie swoje wartości. Dlatego stadion jest bardzo potrzebny i jest to nie tylko moje zdanie ale każdego, kto dobrze myśli o Rakowie – mówił trener Jacek Magiera.

Pozasportowe wydarzenia, dotyczące sytuacji Rakowa spędzają zapewne sen z powiek władzom i sztabowi sportowemu Klubu, które mimo trudnej sytuacji zapowiadają, że w przyszłym roku będą walczyć o najwyższe ligowe cele czyli awans do ekstraklasy.

PN