Staropolskie uciechy stołu

Abramowicz_Uczta_u_Wierzynka_1876

Głód był od zawsze. Nie wynikał z klęsk, wypadków, ale był codziennością. Został powstrzymany dopiero w XIX w., a mówi się, że zwyciężył go ziemniak. W trakcie dzisiejszego spotkania w częstochowskiej Bibliotece Publicznej prof. Tadeusz Srogosz z Instytutu Historii AJD podjął temat „Staropolskich uciech stołu”. Tymczasem codzienna kuchnia nie była wykwintna.

– Historia się składa nie tylko z tych wielkich, bohaterskich czynów, ale również naszego życia codziennego. W XIX w., jest takie powszechne przekonanie, ziemniak uratował ludzie przed głodem. Z tym że, oczywiście, jeszcze przecież pokolenie moich rodziców było czasem niedożywione – mówi prelegent.

W minionych wiekach spotkaniom z krewnymi, świętom, uroczystościom towarzyszył alkohol. Pod tym względem polskie menu się nie zmieniło, ale spożycie trunków w wieku XIX i wcześniejszych było mniejsze. Wynosiło np. 1 litr spirytusu rocznie na osobę, pamiętać jednak należy, że alkoholu nie piły kobiety.

Prelekcja w Bibliotece im. Wł. Biegańskiego odbyła się w ramach cyklu „Akademia w Bibliotece”. Są to wykłady przeznaczone przede wszystkim dla młodzieży, które poruszają sprawy z zakresu historii czy języka polskiego. W styczniu zostanie poruszona kwestia narzędzi kar i tortur w średniowieczu i nowożytności oraz poezji Mirona Białoszewskiego.

Krzysztof Rygalik

Źródło: obraz “Uczta u Wierzynka” Bronisława Abramowicza

Skip to content