Strażacka akcja na ul. Ogrodowej

Syreny alarmowe strażackich wozów bojowych zaniepokoiły we wtorek 9 października przed godziną 10.00 mieszkańców okolic Katedry Świętej Rodziny. Ul. Ogrodowa stała się miejscem strażackiej akcji. Na szczęście nie była to akcja bojowa, a zaplanowane wcześniej ćwiczenia, które przeprowadzone zostały w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym prowadzonym przez Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Przebieg akcji oraz jej zadania przedstawił jeden z dowódców, kapitan Piotr Knysak z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Częstochowie:
– W tym momencie mamy na miejscu 5 samochodów ratowniczo-gaśniczych, w tym samochód z drabiną. Obiekt, przy którym się znajdujemy, to jeden z obiektów przewidzianych w tym roku do ćwiczeń tzw. obiektowych. Pozwalają nam one zaznajomić się z warunkami technicznymi panującymi na obiekcie, ilością osób, która przebywa w danym obiekcie, czy został on w jakiś sposób zmodernizowany. Pozwala to na zaznajomienie się z obiektem również tym strażakom, którzy dołączyli do naszych szeregów. Obecnie na terenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Ogrodowej pracują 4 Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze: nr 1, 2 i 3 z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej. W dniu dzisiejszym nasze założenie zakłada pożar w pomieszczeniu kuchennym zlokalizowanym w segmencie B na III piętrze budynku. jest to segment przeznaczony dla osób z częściowo ograniczoną zdolnością poruszania się. Ćwiczenie polegało na dotarciu do tego miejsca, ugaszenie pożaru, sprawdzenie obiektu pod kątem osób poszkodowanych oraz ich ewakuacja. Na pewno warto ćwiczyć takie akcje, ponieważ w sytuacji powstania realnego zagrożenia na miejscu strażacy będą już przygotowani i działania na pewno przebiegną sprawniej.
Ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej w budynkach użyteczności publicznej czy placówkach opieki medycznej przeprowadzane są cyklicznie. Mają na celu jak najlepsze przygotowanie strażaków do wykonywania zadań w sytuacjach kryzysowych.

ZD