Zgodnie z decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wszystkie uczelnie w kraju ograniczyły swoją działalność do 10 kwietnia. Zajęcia odbywają się jedynie w formie on-line. Ograniczenia w nauczaniu wprowadzone zostały również w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Jakie to ograniczenia – wyjaśnia rzecznik komendanta szkoły, brygadier Dariusz Andryszkiewicz:
– Zajęcia w naszej uczelni zostały częściowo zawieszone. Szkolenie dzienne, które odbywa się od poniedziałku do piątku dla Dziennego Studium Aspirantów i szkolenia podstawowego, trwa. Natomiast szkolenie na miejscu dla Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego zostało na razie wstrzymane i odbywa się jedynie przez platformę e-learningową.
Pracownicy i kursanci Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, jako służba mundurowa, są w pełnej gotowości do pełnienia obowiązków związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa:
– Strażacy naszej szkoły, na polecenie wojewody śląskiego, ustawili przy trzech częstochowskich szpitalach namioty, które stanowią przyszpitalne polowe izby przyjęć. Te namioty stoją przy szpitalu na Parkitce, przy ul. PCK oraz ul. Mirowskiej. Jeżeli będziemy skierowani decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej np. do wsparcia działań na granicach, to jesteśmy do tego przeszkoleni i przygotowani.
Ze względu na ogłoszony stan epidemii brygadier Andryszkiewicz zwraca się z apelem o odpowiedzialne i uczciwe zachowanie wobec strażaków:
– Proszę, by przed strażakami nie ukrywać faktu pobytu w miejscach gdzie występował koronawirus, a także, że ktoś przebywa na kwarantannie w związku z zakażeniem koronawirusem. Dyżurny, który obiera zgłoszenia na nr 998 lub 112 zawsze o to zapyta. Ukrywanie tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy strażacy zostaną zgodnie z procedurami wyłączeni z działań ratowniczo-gaśniczych w celu przebadania, lub objęcia ich 14 dniową kwarantanną. Apelujemy, żebyśmy byli wobec siebie uczciwi, bo strażaków nie jest aż tak dużo, żebyśmy mogli pozwolić sobie na braki osobowe.
Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej powstała w 1994 roku. Jest to zespół szkół policealnych, którego zadaniem jest kształcenie i doskonalenie zawodowe strażaków, aspirantów straży pożarnej, pracowników i inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Szkoła podległa jest Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

ZD

foto źródło: www.cspsp.pl

Skip to content