Fot. gov.pl

Co roku u ok. 60 tys. Polaków diagnozowane jest zachorowanie na nowotwór złośliwy z powodu palenia. Z dymem tytoniowym człowiek wchłania aż 7 tys. szkodliwych substancji, z czego ponad 70 jest rakotwórczych. 19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia – czas, kiedy lekarze szczególnie zachęcają do zerwania z nałogiem.

Modę na palenie tytoniu sprowadził do Europy Krzysztof Kolumb, który w XVI wieku odkrywał nowe miejsca globu. Po tym jak powrócił z wodnych wojaży, na Starym Kontynencie rozpoczęły się organizacje plantacji tytoniu w koloniach. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że palenie to nie tylko przyjemność, ale również niszczenie własnego zdrowia, mówi onkolog, prof. Iwona Gisterek.

– To, że palenie tytoniu szkodzi, udowodniono już sto lat temu. W czasopiśmie „Lancet” informowano, że palenie powoduje raka płuc. Później zaczęły pojawiać się kolejne artykuły, badania, z których jasno wynikało, że nowotwór płuc to nie jedyna choroba. Palenie tytoniu bardzo szkodzi zdrowiu. Wywołuje raka wargi, języka czy nowotwory terenu głowy i szyi.

30% zachorowań na nowotwory w Polsce, których jest obecnie ok. 170 tys., spowodowanych jest paleniem. Przed wdychaniem dymu tytoniowego przestrzega też onkolog dr Barbara Huras.

– W dymie tytoniowym zawarte są węglowodory aromatyczne, które są najsilniejszym czynnikiem kancerogennym, rozpoznanym na świecie. Narażanie nabłonka oskrzelowego w czasie inhalowania się dymem tytoniowym powoduje stałą stymulację prawidłowych komórek, co może skończyć się nowotworem. Zwiększa się ryzyko zachorowania nie tylko na raka płuc, ale również nowotwór gardła czy pęcherza moczowego.

Szacuje się, że rocznie z powodu wdychania tytoniu na świecie przedwcześnie umiera 5 mln ludzi, liczba ta stale rośnie. Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia przypominamy, że zdrowie jest tylko jedno, dlatego warto o nie dbać. Nie każdy jednak potrafi poradzić sobie z nałogiem. Jeśli chcesz skonsultować się ze specjalistą, zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym na numer 801 108 108. Pracujący tam eksperci (od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 21.00 oraz w soboty w godzinach 9-00 – 15.00) udzielają fachowych porad, proponując wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia nałogu.

ABK

Skip to content