Fot. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się trzykrotnie. Każdego roku nadmierne kilogramy prowadzą do przedwczesnej śmierci kolejnych osób. Dbajmy o siebie, ponieważ zdrowie jest tylko jedno – apelują lekarze podczas Światowego Dnia Walki z Otyłością.

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie układów wewnętrznych, jak i całego organizmu, mówi dr Krzysztof Janik, gastronenterolog.

– Otyłość to nie problem estetyczny, a poważny zdrowotny. Chciałbym podkreślić, że to nie jest tylko rozmiar XXL. To problem przewlekłej choroby, która występuje w każdym zakątku ciała oraz negatywnie oddziałuje na narządy. Po czasie doprowadza też do zespołu metabolicznego, czyli wieloprofilowego zespołu uszkodzeń. W przypadku kobiet otyłość stwierdza się w przypadku, gdy tkanka tłuszczowa to powyżej 30%. U mężczyzn wskaźnik wynosi 25%.

Ilość Polaków chorujących na otyłość oraz zmagających się z nadwagą drastycznie wzrasta. Według badań CBOS, w ciągu ostatnich kilku lat, odsetek osób z nadmierną masą ciała zwiększył się o prawie 10%. Obecnie z problemem nadwagi w naszym kraju zmaga się już co drugi Polak. Wynika to głównie z niewłaściwej diety, dodaje dr Krzysztof Janik.

– Pierwsza grupa to złe nawyki żywieniowe. Słodkie napoje, fast-foody, niekontrolowane przekąski – to prawdziwa plaga w sensie dietetycznym. Do tego dochodzą jeszcze zbyt obfite główne posiłki, które są tylko pod kontrolą smaku. Smakuje to jem – tak niestety nie można robić. Druga grupa to zbyt mała aktywność fizyczna. Proszę Państwa, siedzenie zabija.

Codzienny jadłospis powinien składać się z węglowodanów, warzyw i owoców, białek oraz tłuszczy. Do tego ćwiczenia i mamy już receptę na zachowanie zdrowia. Pamiętamy, że problem nadmiernych kilogramów sam się nie rozwiąże.

ABK

Skip to content