Święto mediów dla wierzących

24 stycznia to data wyjątkowa dla Kościoła Katolickiego. W tym dniu bowiem obchodzony jest Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, co związane jest ze wspomnieniem św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy i katolickiej prasy.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, abp Wacław Depo, tak ocenia rolę katolickich środków masowego przekazu na przykładzie Katolickiej Rozgłośni Radiowej Fiat w Częstochowie:

– Radio Fiat jest darem Jana Pawła II. Szczególnie w kontekście 100. rocznicy jego urodzin ważne jest, żeby pamiętać, że to dziedzictwo nie ogranicza się tylko do treści przekazu oraz samego stylu pontyfikatu papieża Polaka, ale dotyczy też konkretnych dzieł, takich jak właśnie radio.

Według abp., media mają moc budowania relacji międzyludzkich, jeśli wykorzystuje się je w dobry sposób.

– Ojciec Święty Franciszek, dając nam kolejne orędzie, pokazał, że dla każdego człowieka jest szansa na to, by potwierdzić więź, która rozpoczyna się w domu rodzinnym, a która dotyka także relacji z babcią, dziadkiem i jeszcze starszymi pokoleniami. Z tego powodu proponuje, by sieci społecznościowe, którymi się posługujemy, były na co dzień narzędziem do budowania mostów i relacji międzyludzkich, a nie do wykluczania poszczególnych grup czy jednostek z życia społecznego.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP udzielił na ten dzień błogosławieństwa wszystkim dziennikarzom, zarówno katolickim, jak i tym pracującym w świeckich mediach.

– Dziękuję codziennie Panu Bogu za to, że jesteście i za wszystko, co robicie – w Imię Boże i w imię godności człowieka i po to, żeby był wobec Boga i ludzi pięknym darem. Dlatego z całego serca Wam błogosławię, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu ustanowiony został przez papieża Piusa XI w roku 1923 i od tego czasu obchodzony jest przede wszystkim przez media katolickie na całym świecie. W Częstochowie święto to zostanie podsumowane Mszą św. w intencji dziennikarzy, która zostanie odprawiona 25 stycznia o godz. 7:30 na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

MSI

Fot.: kalbi.pl