Święto szkoły świętem dzieci

“Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.” Te słowa Janusza Korczaka są hasłem, które przyświeca działalności Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie. W środę 6 czerwca placówka już po raz piętnasty obchodziła Święto Szkoły, uroczystość wyjątkową dla wszystkich z nią związanych. Coroczna impreza jest efektem wspólnych działań nauczycieli, wychowawców, uczniów oraz rodziców, i jest dla nich wielkim przeżyciem. W trakcie uroczystości nie brakuje występów artystycznych i wspólnych zabaw przepełnionych ciepłem, radością i wzajemnym zrozumieniem.
– Przystępując 15 lat temu do procedury uzyskania certyfikatu “Szkoła z klasą” jednym z warunków, które musieliśmy spełnić była organizacja Święta Szkoły. I tak już pozostało – wyjaśnia dyrektor placówki, Jolanta Miękina. – Dzisiaj bardzo jubileuszowo obchodzimy to święto, które bardzo się wpisało w tradycję szkoły i myślę, że jest takim uwieńczeniem roku szkolnego. Dzieci i nauczyciele wraz z rodzicami przez cały rok intensywnie pracują. I to jest taki czerwcowy dzień, kiedy wszyscy chwalimy się tym, co najlepsze i wspólnie się bawimy. Myślę, że o to właśnie chodzi. To są te więzi, które zacieśniamy między sobą. Również rodzice maja okazję pobyć z dziećmi w bardzo miłych i sympatycznych warunkach. Cieszą się z występów dzieci, ale też wspólnie się bawią i to jest w tym święcie najważniejsze. Myślę, że występy to był moment, kiedy dzieci chwaliły się przed rodzicami, ale integrację widać było na końcu, kiedy wystąpił chór rodziców i nauczycieli wsparty dzisiaj przez uczniów. To pięknie pokazało, że w szkole jesteśmy wszyscy razem.
Uczestnicy uroczystości w ZSS 23 nie mogli narzekać na brak atrakcji. Była dyskoteka, zawody sportowe, malowanie twarzy, kiermasz prac wykonanych przez uczniów, a nawet napoje z saturatora. Dużym powodzeniem cieszyła się również loteria fantowa z cennymi nagrodami.
Jak wspomniała dyrektor Miękina, Święto Szkoły w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 jest wydarzeniem rodzinnym. Placówkę odwiedzają tego dnia również dzieci, które już do niej nie uczęszczają, ale czują się z nią związane emocjonalnie. Wielu rodziców ceni sobie możliwość spotkania z innymi rodzicami w miłej szkolnej atmosferze. Jednym z uczestników była Magdalena Skowrońska, która podkreślała olbrzymie znaczenie dobrej współpracy rodziców i nauczycieli w uczeniu i wychowaniu dzieci niepełnosprawnych:
– Jestem mamą Michała i Krzysia, którzy chodzą do tej szkoły. Dzieci przyjeżdżają tutaj z całej Częstochowy i z okolic, więc jest bardzo mało okazji, żeby spotkać się z innymi rodzicami. Dlatego dzisiaj jest taka szczególna chwila, kiedy przy kawie czy herbacie można z nimi porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, radościami i trudnościami. Jest to niezwykle potrzebne. Wiemy, jak wielką pracę wykonują nauczyciele. Patrząc na te występy widać, że te dzieci, które lepiej funkcjonują bawią się tym. Z drugiej strony są te, które mają troszkę trudniej z akceptacją naszego otoczenia. I tu widać olbrzymią pracę nauczycieli. W ciągu całego roku szkolnego nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dopiero kiedy widzimy naszą wychowawczynię z jednym czy z drugim dzieckiem,która próbuje coś z nimi zatańczyć, a oni są we własnym świecie i każdy z nich ucieka w inną stronę , wtedy widać, jak ciężka jest ta praca.
Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusz Korczaka istnieje od 1931 roku. W jego skład wchodzą m.in. Przedszkole Specjalne, Szkoła Podstawowa Specjalna, Gimnazjum Specjalne oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Misją placówki jest dążenie do wszechstronnego rozwoju każdego dziecka na miarę jego możliwości psychofizycznych oraz kształtowanie postaw, zachowań, wartości i norm uznawanych w środowisku społecznym, a także włączanie rodziców w proces rewalidacyjny i edukacyjny oraz pozyskanie ich zaufania i życzliwości.

ZD