Świętowali imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego

We wtorek 19 marca na placu Biegańskiego odbyły się uroczyste obchody imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego – jednego z najbardziej zasłużonych w historii naszego kraju.

Organizatorem obchodów jest Związek Piłsudczyków w Częstochowie. Jak podkreśla dr Mariusz Kolmasiak ze Związku Piłsudczyków RP w Częstochowie, świętowanie imienin Marszałka stało się już tradycją:

To bardzo wieloletnia tradycja, bo jeszcze przed wojną częstochowianie obchodzili i świętowali ten wyjątkowy dla Marszałka Piłsudskiego dzień i my jako spadkobiercy tę tradycję kultywujemy i dzisiaj 19 marca spotykamy się na Placu Biegańskiego, aby oddać hołd Marszałkowi i wyrazić wdzięczność, za to, co zrobił dla naszej ojczyzny, w dniu jego imienin.

W związku z imieninami Józefa Piłsudskiego częstochowscy uczniowie, którzy 19 marca przyszli do szkoły z wąsami wzorowanymi na wąsach Marszałka Piłsudskiego, nie byli pytani na lekcjach. Pomysłodawcą akcji jest Grzegorz Basiński, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie, a także członek Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie:

Ten komitet tak, jak i w ubiegłym roku zaproponował uczniom wszystkich częstochowskich szkół, takie uczczenie imienin Marszałka Piłsudskiego troszkę z „przymrużeniem oka” tak żeby nie tylko powagą, ale również formą zabawy i humoru uczcić jego pamięć.

Jednym z punktów uroczystości było złożenie przez przedstawicieli poszczególnych organizacji i instytucji kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

KF