Szpital na Parkitce rusza z planowanymi zabiegami

Fot. Przemysław Jasnowski

We wtorek 5 maja przyjęto ośmiu pacjentów, którzy czekali na planowane zabiegi specjalistyczne w Szpitalu im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Oczywistym warunkiem ich przeprowadzenia było wykonanie pacjentom testów na obecność koronawirusa.

Na wyniki pacjenci oczekiwali w dawnym szpitalu hutniczym na Kucelinie.

– Po otrzymaniu wyników wykluczających COVID-19, pacjenci zostaną przewiezieni busem do placówki przy ul. Bialskiej. Do szpitala będą wprowadzeni osobnym wejściem i osobną, wcześniej zdezynfekowaną windą, gdzie zostaną przewiezieni do odpowiednich oddziałów. Aby cała ta procedura miała sens, musimy otrzymywać wyniki badań tego samego dnia. Zapewni nam to laboratorium Kardio-Med w Zabrzu – tłumaczył Zbigniew Bajkowski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

W tzw. strefie buforowej na Kucelinie może przebywać jednocześnie trzynaście osób. Kolejna tura pacjentów tam przebywających oczekuje na szereg zabiegów specjalistycznych.

– Będą to zabiegi z chirurgii onkologicznej, naczyniowej, neurochirurgicznej oraz ogólnej, a także ortopedii oraz (w przyszłym tygodniu) z okulistyki – dodał dyrektor placówki.

Ze względu na duże skupiska ludzi, dyrekcja Szpitala Specjalistycznego na Parkitce nie zdecydowała się na uruchomienie poradni. Wszelkie konsultacje medyczne z pacjentami obywają się zdalnie. Pacjenci (nie tylko ze szpitala na Parkitce) liczą na szybką zmianę obecnej sytuacji, tym bardziej że bilans i wypłaszczenie krzywej zachorowań zaczyna się zmieniać.

–  Z dnia na dzień przybywa nam osób, które zdrowieją. Jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż obecnie mamy ponad 4 tys. osób, które wyzdrowiały – mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia dzisiaj (5 maja) poinformowało o 236 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i trzech kolejnych zgonach. Łącznie testy laboratoryjne potwierdziły w Polsce 14242 zakażenia koronawirusem. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 700 osób, a 4280 osób wyzdrowiało.

BNO