Sztuka bycia bardziej wprost – Rock dla Autyzmu zapłonął na niebiesko!

DSCF8786

Powietrze drżało od brzmienia gitar elektrycznych, kiedy rock zapłonął dla autyzmu na niebiesko. W tegorocznych obchodach Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu w Częstochowie organizatorzy postawili na rocka – muzykę mocną, głośną i trafiającą do słuchacza z podwójną siłą. Na scenie usytuowanej na Placu Biegańskiego wystąpili Shamboo, Iraaz Band i Kobranocka, którzy przekonywali, że muzyka niesie ze sobą istotny przekaz. Bo wciąż niewiele wiemy o autyzmie. Bo wciąż niewiele rozumiemy. Wszyscy zagrali po to, by zwiększać świadomość społeczną na temat autyzmu. Agata Banasik, wiceprezes Stowarzyszenia „Daj Mi Czas”, który z Zespołem Szkół Specjalnych nr 23, organizował wydarzenie, podkreśla, że ludziom zdrowym nie jest łatwo zrozumieć sposób postrzegania rzeczywistości przez dzieci z autyzmem:

– Jak się nie ma w bliskim otoczeniu osoby z autyzmem i nie ma się z tym kontaktu, ciężko jest tych ludzi zrozumieć. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że moja rodzina jest bardzo świadoma, dlatego, że mają na co dzień kontakt z autyzmem. Różne trudne zachowania to dla nich nic dziwnego. Ale dla osób, które się z tym nie stykają, ciężkie jest zrozumienie tego schorzenia. Osoby autystyczne postrzegane są wtedy jako rozpuszczone dzieci, ale tak nie jest. Ludzie przyzwyczaili się już do takiej niepełnosprawności jak dzieci na wózkach, myślę więc, że i do tej niepełnosprawności w końcu się przyzwyczają. Jak będziemy z nimi wychodzić do ludzi i robić takie imprezy jak ta, świadomość będzie ogromna.

Nie po raz pierwszy na niebiesko zapalił się Maciek Maślikowski wraz z formacją Shamboo. Muzyk zaznacza, że takie inicjatywy jak ta są społeczeństwu bardzo potrzebne:

– Wydaje mi się, że nasza świadomość dotycząca autyzmu i innych chorób jest bardzo słaba. Mam nadzieję, że zainteresujemy tą imprezą ludzi, którzy są niezainteresowani tymi sprawami. Że jednak przyjdą i będą chcieli posłuchać muzyki, a przy okazji dowiedzieć się czegokolwiek na temat autyzmu.

W czasie dwudniowych obchodów Światowego Dnia Wiedzy Na Temat Autyzmu, sztuka przejmuje rolę pedagoga i poprzez różne formy rozrywki edukuje i uzmysławia znaczenie problemu. Iraas Salamonowski z zespołu Iraas Band, skorzystał nie tylko z możliwości wystąpienia na niebieskiej scenie, ale sam także sięgnął po garść informacji na temat autyzmu:

– Starałem się trochę poczytać na ten temat przed samym koncertem. Studiowałem pedagogikę resocjalizacyjną, więc coś z tego miałem na studiach, ale wiele umknęło mi już z głowy. Po to chyba są takie koncerty, żeby czegoś się nauczyć. Rock jest najgłośniejszy, instrumentarium na to pozwala, dlatego wydaje mi się, że przekaz rockowy trafi do wielu ludzi.

DSCF8791

By przybliżyć ludziom problem autyzmu, trzeba sięgać po takie środki przekazu, które najlepiej do nich trafią. Najprostszą i najskuteczniejszą formą wydaje się rozrywka – o czym mówił przed koncertem Jacek Bryndal, basista zespołu Kobranocka:

– Jesteśmy tutaj od trzech godzin i nasza świadomość jest już większa. Takie działania są bardzo potrzebne. Dziś padło coś takiego, że żeby zainteresować czymkolwiek ludzi potrzeba igrzysk. Albo darmowe długopisy, albo pokazy cyrkowe albo właśnie muzyka i zespoły. Coś musi się dziać, żeby ludzie przyszli. I przy okazji sprzedaje się te najważniejsze wiadomości.

O tym, że rock ma moc porywania tłumu i wpływania na jego reakcje, wiadomo nie od dziś. Kiedyś stawał w obronie idei, wolności i znaczących wartości, miał też moc tworzenia historii i przełamywania schematów. I choć rock to wciąż w dużym stopniu muzyka walcząca, Andrzej „Korba”Kraiński z zespołu Kobranocka, nie chce używać słowa „walka”:

– Nie wiem, czy akurat słowo walka jest tutaj właściwe. To tak jak z „walką o pokój”. Jedno drugie wyklucza jak gdyby. Ale generalnie wypada to potwierdzić. Muzycy rockowi to taka grupa społeczna, wśród których jest wielu ludzi niepokornych, chcących mówić o tym, co ich boli i z czym się nie zgadzają. Tuba nośna jest bardzo duża, dlatego rock jest tak skuteczny.

Jak twierdzi Jolanta Miękina, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie, nie powinno postrzegać się autyzmu jako ograniczenia. Jej zdaniem, najlepszym sposobem na jego pojmowanie jest spojrzenie na to z innej, bardziej pozytywnej strony:

– Corocznie szkoła włącza się w tę akcję, bo zależy nam na tym, żeby jak najwięcej ludzi pozytywnie postrzegało osoby z autyzmem. Żebyśmy uświadomili wszystkim, że są to ludzie tacy jak my, choć trochę inaczej myślą. To nie znaczy jednak, że myślą gorzej. Moglibyśmy się zastanawiać, kto lepiej myśli. To, że mają inne spojrzenie na rzeczywistość nie znaczy, że gorsze. Przez to, że co roku są różne zespoły i różna muzyka, docieramy do różnej publiczności.

zapal_sie_na_niebiesko_1_kwietnia_2016_3

Jolanta Miękina podkreśla, że my również możemy nauczyć się czegoś od dzieci z autyzmem. Czegoś, co tak naprawdę stanowi podstawę komunikacji i międzyludzkich relacji:

– Nie jest prosto ich zrozumieć, ale często by się nam przydało. Nie znają podtekstów, insynuacji, widzą bardziej biało-czarny świat. Małe dzieci najpierw uczymy, że nie wolno kłamać. A potem zakładamy im filtry społeczne tłumacząc, że w pewnych sytuacjach lepiej czegoś nie mówić. Większą trudnością jest dla nas odbiór ich percepcji, bo nauczyliśmy się zmieniać lustro naszych spojrzeń, przekrzywiać je tak jak jest nam wygodnie. A oni zawsze patrzą tak samo, bardzo uczciwie na wszystko, widzą to tak jak jest. Dlatego jest to większa trudność dla nas, żeby dostrzec to i zachowywać się wobec nich uczciwie, przejrzyście i bardzo klarownie, bez tych wszystkich otoczek, podtekstów i przenośni.

Stykając się z autyzmem można więc uczyć się tak trudnej dla wielu sztuki mówienia wprost. Wszystko zależy od postrzegania.

Koncert Rock dla Autyzmu to nie jedyny punkt programu obchodów  Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu w Częstochowie. 2 kwietnia Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wystawę zdjęć Mariusza Wożniaka, występ Adama Hutyry, oraz recital Iwony Chołuj i zespołu Ampera. A wszystko po to, by nie tylko zapłonąć, ale także zacząć rozumieć.

zapal_sie_na_niebiesko_1_kwietnia_2016_2

Sylwia Wziątek

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content