Sztuka, która pomaga najuboższym

Fot. Radio Fiat

„Sztuka na poMOC” to tytuł wystawy, która od 23 września zdobi wnętrze Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego. Obrazy i fotografie autorstwa czterech artystów powstały z myślą o najuboższych mieszkańcach świata. Do 28 września każdy, kto odwiedzi galerię, również może pomóc, wrzucając do puszki drobną kwotę.

O idei połączenia sztuki ze wsparciem materialnym dla najbardziej potrzebujących mówi jej pomysłodawca, Łukasz Kolman.

– Chcemy wspomóc akcję Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu, która ma na celu uzbieranie funduszy na pomoc najuboższym mieszkańcom takich zakątków świata jak Afryka, Ameryka Południowa czy Azja. W ciągu ostatnich miesięcy byt tych ludzi znacznie się pogorszył. Głównie z powodu koronawirusa. Salezjanie stworzyli więc akcję „Bieda, głód, wirus”, aby zbierać fundusze i pomagać w tych miejscach, ośrodkach misyjnych. My, artyści również chcemy im pomóc, dlatego zorganizowaliśmy wystawę charytatywną.

Wystawa składa się z obrazów akrylowych oraz fotografii. Oprócz prac Łukasza Kolmana zobaczyć można twórczość Magdaleny Barczyk-Kurus, Rafała Molendy oraz Agnieszki Półroli, która twierdzi, że „Sztuka na poMOC” to symbol postawy, którą powinniśmy prezentować w obecnych, trudnych czasach.

– Pomimo wszystkich trosk, chorób i kłopotów powinniśmy pamiętać, że na świecie mogą być osoby o wiele bardziej potrzebujące. Zagubione w nowej rzeczywistości, które potrzebują naszej pomocy. My, swoim działaniem, postawą poprzez odruch serca możemy dodać im otuchy, ale również pomóc materialnie.

Wsparcie dla potrzebujących można okazać przez wrzucenie do puszki drobnej kwoty lub też poprzez zaangażowanie się w wolontariat, o czym mówi Anna Pałys z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu.

– Celem naszego stowarzyszenia jest wsparcie misjonarzy w placówkach misyjnych, a co za tym idzie ofiarowanie pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Działamy w krajach misyjnych, pomagając na miejscu, ale też staramy się działać w Polsce. Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie pomagać innym.

Puszki salezjańskiego wolontariatu umieszczone są w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego. Zbiórka, a zaraz wystawa częstochowskich artystów o tytule „Sztuka na poMOC” trwać będzie do 28 września.

ABK