„Tajemnica gwiazdy betlejemskiej” w częstochowskim planetarium

W Planetarium Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbył się 29 stycznia pokaz filmu Tajemnica gwiazdy betlejemskiej.

Realizowany cyklicznie pokaz dotyczył wyjaśnienia, czym właściwie była gwiazda betlejemska z naukowego punktu widzenia. W szczegóły filmu wprowadza operator Marek Nowak, operator Planetarium.

– Jest to film, mający na celu wyjaśnić, co mogło być gwiazdą betlejemską, która zgodnie z Ewangelią wg św. Mateusza prowadziła mędrców przez pustynię do Betlejem, żeby mogli się pokłonić nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Na podstawie zgromadzonych danych, związanych z ruchem planet i gwiazd na nieboskłonie, możemy się cofnąć 2000 lat wstecz i zobaczyć, jak wyglądał ich układ w czasie narodzin Chrystusa.

W pokazie wzięła udział grupa zainteresowanych filmem częstochowian. Zapytaliśmy ich, co przyciągnęło ich do Planetarium.

– Chcieliśmy pokazać Planetarium wnuczkowi, żeby poznał możliwości tego miejsca i, być może, przychodził tutaj częściej w przyszłości – mówi starsza uczestniczka pokazu. – Jestem tutaj pierwszy raz, ponieważ odszukałem informację o tym pokazie w internecie i chciałem zrobić niespodziankę narzeczonej, która interesuje się taką tematyką – dodaje młodszy uczestnik. – Ja dopiero niedawno dowiedziałam się, że w Częstochowie mamy coś takiego, jak Planetarium. Kiedy koleżanka wyczytała, że film będzie mówił o gwieździe betlejemskiej, stwierdziła, że niezwłocznie musimy na niego iść – mówi inna uczestniczka.

Pokazy odbywają się co roku w okresie świątecznym, a więc do końca stycznia – później Tajemnica gwiazdy betlejemskiej wyświetlana będzie wyłącznie na zamówienie dla grup zorganizowanych. Filmy, które można obejrzeć w Planetarium, wyświetlane są w każdą środę o godz. 18:00.

MSI