Tak się bawili w XVIII wieku!

XVIII-wieczny piknik garnizon

W częstochowskim Parku Staszica zorganizowano już po raz trzeci XVIII-wieczny piknik. Po raz kolejny w Częstochowie było bardzo bajkowo.

Piknik zorganizowało Stowarzyszenie Garnizonu Fortecy Częstochowskiej przy wsparciu Urzędu Miasta Częstochowy i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Od godziny 12.00 w sobotę 18 czerwca, rekonstruktorzy prezentowali sylwetki polskich żołnierzy wojska koronnego. Były także damy dworu, mieszczanie i inne postaci z epoki Rokoko. Stroje jakie nosiły zaangażowane w przedsięwzięcie osoby, były imponujące. Podziw budzi fakt, że wszystkie były szyte ręcznie tak przez panie, jak i przez panów działających w stowarzyszeniu. Artur Kramer vel Robert Bagrit przywołuje skąd wzięła się idea organizacji pikniku.

Chcieliśmy pokazać ludziom XVIII wiek, który w Polsce traktowany jest po macoszemu. W zasadzie nie ma grup rekonstrukcyjnych, które odtwarzają ten wiek. Nie wiem dlaczego, być może dlatego, że wiele osób uważa ten czas za wiek upadku Rzeczypospolitej. Działy się jednak ciekawe rzeczy w tamtych czasach – mówi Artur Kramer.

Na częstochowian, którzy postanowili spędzić czas w Parku Staszica czekało wiele atrakcji. Wojskowa musztra podczas, której oddano kilka strzałów budziła respekt. Odbył się także mini pokaz mody, na którym panie zaprezentowały się w pięknych sukniach. Każdy mógł także nauczyć się tańców XVIII-wiecznych przy akompaniamencie żywych instrumentów.

Ja osobiście jestem zakochany w tym wieku odkąd zacząłem oglądać kostiumowe filmy w dzieciństwie. Myślę, że to wiek dość nieznany. Widać to, kiedy pojawiamy się na wydarzeniach i ludzie myślą, że jesteśmy przebrani za angielskie, bądź francuskie wojsko. Zawsze jest ogromne zdziwienie, gdy mówimy, że to polskie wojsko – mówi Piotr Kramer, syn Artura.

Na pikniku pojawiły się osoby z Warszawy, Poznania, czy też ze Śląska. Spędzić czas w XVIII-wiecznym stylu mógł każdy, kto tylko miał na to ochotę.

Garnizon Fortecy Częstochowskiej, który po raz kolejny stanął na wysokości zadania jako organizator imprezy, bierze udział w wielu inscenizacjach. Pojawia się również na piknikach i festynach. Ciekawą inicjatywą jest także organizowane przez garnizon, lekcje żywej historii w szkołach i świetlicach środowiskowych.

Sebastian Zielonka

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content