Targi Szkolne Zawodowiec 2018

W poniedziałek 19 marca 2018 roku w Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej rozpoczęły się Targi Szkolne „Zawodowiec 2018”. Podczas imprezy swoją ofertę edukacyjną przedstawiają częstochowskie szkoły zawodowe i techniczne. Reprezentujący poszczególne placówki nauczyciele i uczniowie zachęcają młodzież gimnazjalną do wyboru ścieżki edukacyjnej, która otwiera szerokie możliwości na rynku pracy.
Na targach pojawili się m.in. reprezentanci Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie, a wśród nich Krystian Gawron, który promuje profil kształcenia o specjalności technik-mechatronik.
-To jest innowacyjny zawód, który łączy w sobie informatykę, elektrykę, elektronikę i mechanikę.
Krystian twierdzi, że mechatronik to zawód z przyszłością i absolwenci tego kierunku nie będą mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Zaznacza jednak, że aby pracować jako mechatronik, trzeba mieć pewne predyspozycje i trzeba po prostu tym się interesować. Krystian jest dumny z tego, że „Prus” jako jedyny w Częstochowie i w regionie ma profil technik-mechatronik. Zapytany, czy jest zadowolony z faktu, że zdecydował się na naukę w częstochowskim „Prusie”, bez wahania odpowiedział, że to był najlepszy wybór, jaki mogłem podjąć w życiu. Taka rekomendacja z pewnością będzie miała znaczenie dla potencjalnych przyszłych uczniów częstochowskiego „Prusa”.
Na Targach Szkolnych „Zawodowiec 2018” obecny jest również nieprzypadkowo Arkadiusz Śpiewak z częstochowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Jego zdaniem oferta przygotowana przez szkoły, z którymi współpracuje MPK, to realna odpowiedź na potrzeby rynku pracy.
-Już dawno rozpoczęliśmy akcję „Wybierz zawód z przyszłością”. Zaprosiliśmy gimnazjalistów, pokazaliśmy, jakie zawody są nam potrzebne. Poprawia się komunikacja: widać nowe autobusy i nowe tramwaje, a brakuje nam przede wszystkim fachowców – stwierdził Arkadiusz Śpiewak.
Oprócz szkół swoją ofertę prezentuje również Bursa Miejska w Częstochowie. Jej przedstawiciele debiutują na targach i to bardzo cieszy dyrektor placówki, Marię Kowaleczko-Miedzińską.
-Dla nas to też jest ważny dzień. Cieszymy się, że jest dużo młodzieży. Czekamy na młodzież spoza Częstochowy, bo bursa jest miejscem, gdzie te dzieci znajdują zakwaterowanie podczas okresu nauki i nie ukrywam, że stwarzamy im jak najlepsze warunki do tego, aby mogli uczyć się w Częstochowie.
Dyrektor bursy uważa, że tego rodzaju targi mogłyby odbywać się częściej.
-Bliżej końca roku można by powtórzyć to spotkanie po to, żeby tę młodzież zachęcić. Pozostaje też kwestia rozpropagowania wokół Częstochowy tej imprezy, bardzo ważnej dla miasta, ale też dla tych, którzy do tego miasta przyjdą zdobywać wiedzę.
Udział w Częstochowskich Targach Szkolnych „Zawodowiec” 2018 z pewnością ułatwi zainteresowanym wybór szkoły średniej. Targi w Hali Sportowej Częstochowa potrwają do środy 21 marca br.

MO

Foto: ZD