To już 200 lat!

Mało która szkoła może poszczycić się takim wynikiem. Obchody Jubileuszu 200-lecia Oświaty w Dźbowie odbyły się 30 listopada w Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca.

Podczas uroczystości swoje przemówienie do dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów i zaproszonych gości skierowała Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty:

Jest kilka niezwykle ważnych powodów, dla których jestem tutaj dzisiaj. To jest przede wszystkim ten niezwykły Jubileusz 200-lecia Oświaty w Dźbowie. Z perspektywy województwa śląskiego muszę powiedzieć, że Dźbów, a zatem i szkoła, należą do niezwykle wąskiej i elitarnej grupy miejscowości, które mogą się poszczycić takim jubileuszem. Zatem jest to naprawdę wyjątkowa okoliczność i wyjątkowy powód, dla którego jesteśmy tutaj. W pierwszej kolejności chcę powiedzieć o wielkim uznaniu dla całej społeczności Dźbowa. To wielkim wysiłkiem, uporem, mądrością mieszkańców szkoła powstała 200 lat temu, a później mimo trudnych okoliczności, różnych dziejów historycznych, z przerwami, ale jednak trwała w Dźbowie.

Po uroczystościach oficjalnych nastąpiła część artystyczna, podczas której uczniowie szkoły wystawiali przygotowane specjalnie na tę okazję przedstawienie „Akademia Pana Kleksa” – na podstawie znanej książki Jana Brzechwy.

Naszym zadaniem jest wywoływanie sztandaru szkoły, kolejnych gości, którzy prezentują swoje przemówienia, po prostu kontrolujemy przebieg uroczystości. Najważniejszym wydarzeniem jest część artystyczna. Nasi uczniowie będą wystawiali sztukę „Pana Kleksa”. Jest to przedstawienie teatralne z różnymi efektami dźwiękowymi, inscenizacją. Na tę okazję zostały przygotowane również specjalne kostiumy dla uczniów – mówi Jan Dyndał z klasy VIII.

W przedstawieniu biorą udział uczniowie od klas pierwszych do ósmych. W to wielkie wydarzenie zostali więc zaangażowani wszyscy uczniowie naszej szkoły – dodaje Dominika Pędzioch.

W przedstawieniu brali udział nawet ci najmłodsi. Uczniowie klasy trzeciej prezentowali „Żabi taniec”:
Uroczystości jubileuszowe zbiegły się również z 10-leciem nadania szkole zaszczytnego imienia Małego Powstańca.

KF