Za kilka dni minie dokładnie 50 lat od pamiętnego lądowania załogi Apollo 11 na Księżycu. 20 lipca 1969 roku Neil Armstrong i Edwin Aldrin postawili stopy na powierzchni ziemskiego satelity. Była to pierwsza i jedyna jak dotąd misja kosmiczna, w której ludzie stanęli na innym ciele niebieskim.

Tę znaną ludzkości historię upamiętnia wystawa zatytułowana „Ku gwiazdom”, zorganizowana w częstochowskim Ratuszu. Od 11 maja wszyscy pasjonaci mogą na własne oczy zobaczyć prawdziwe eksponaty, które miały czynny udział w zdobywaniu kosmosu.

– 23 maja odbyły się dwa spotkania z gen. Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym i jedynym jak na razie polskim kosmonautą. Pierwsze miało miejsce w UJD i było przeznaczone dla młodzieży. Drugie zorganizowano w Ratuszu dla wszystkich zainteresowanych tematyką lotów kosmicznych. Kolejne spotkanie będzie 20 lipca z okazji upamiętnienia przełomowego momentu w dziejach ludzkości, jakim było pierwsze lądowanie na Księżycu. Spotkanie przed Ratuszem potrwa od 16:00 do 22:00. Będzie zaprezentowany m.in. łazik marsjański Politechniki Częstochowskiej – zapraszał Marek Nowak, kurator i autor wystawy.

W sobotę, 20 lipca planowane jest także oglądanie słońca przez teleskop Coronado oraz wykład o popularnym programie kosmicznym Apollo. Około godz. 21:20 (czyli dokładnie wtedy, gdy słynny orzeł wylądował na srebrnej planecie), zorganizowane zostanie kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

– Wystawa podzielona jest na trzy części i rozlokowana w trzech pokojach. Łączy je przedrostek „Astro”. W pierwszym pokoju mamy ASTROnautykę, kosmos, lotnictwo. Znajdują się tam elementy związane z kosmosem oraz różnej wielkości meteoryty. Możemy tam zobaczyć oryginalne elementy, które były wykorzystywane w kosmosie. W drugim pokoju mamy ASTROnomię i prawie 140 zdjęć mojego autorstwa, związanych z „życiem” ciał niebieskich naszego Układu Słonecznego. W trzecim pokoju znajdziemy ASTROwyprawy, czyli zdjęcia z miejsc, do których wybrałem się specjalnie, by sfotografować dane zjawisko, będące na niebie – dodał autor wystawy.

Wystawa przygotowywana była we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Stowarzyszeniem Astronomia Nova w Częstochowie oraz Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii w Częstochowie pod patronatem Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego. Ekspozycja potrwa do 8 września.

Swój „księżycowy” wieczór organizuje także Ośrodek Kultury Filmowej „Iluzja” – kino pokaże 20 lipca dokument „Apollo”.

BNO

Skip to content