61 kolizji oraz 79 wykroczeń za przekroczenie prędkości to wstępna statystyka z częstochowskich dróg w miniony weekend. W piątek drogówka włączyła się w wojewódzkie działania „bezpieczny pieszy”, w których zaangażowano 25 funkcjonariuszy.

Od piątku do poniedziałku mundurowi przebadali 320 kierowców, sprawdzając zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Spośród nich dwóch było nietrzeźwych. W czasie weekendu doszło także do dwóch wypadków drogowych, z których jeden był ze skutkiem śmiertelnym.

– Wypadek miał miejsce w sobotę, 18 stycznia ok. godz. 4:30 rano w miejscowości Lubojenka na trasie DK1. 60-letni kierowca Forda Focusa prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków drogowych i utracił panowanie nad pojazdem. Doprowadziło to do czołowego zderzenia z jadącą z naprzeciwka ciężarówką Volvo, kierowaną przez 36-latka z Piekar Śląskich. Niestety w wyniku zdarzenia kierowca Forda poniósł śmierć na miejscu – mówiła asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Drugi wypadek miał miejsce w niedzielę po godz. 16:00 w Rudnikach.

– Tutaj kierowca Hondy również nie dostosował prędkości do warunków na drodze, w wyniku czego utracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. W konsekwencji pasażerka tego samochodu odniosła obrażenia, z którymi została przewieziona do szpitala – dodała asp. szt.

Straż pożarna przez ostatnie trzy dni interweniowała 39 razy. Na liczbę tę złożyło się 11 pożarów, 25 miejscowych zagrożeń oraz trzy fałszywe alarmy. Odnotowano również poważny pożar na prywatnej posesji poza Częstochową.

– Najpoważniejszą interwencją było gaszenie ognia w Raczkowicach w gminie Dąbrowa Zielona. Był to pożar stodoły wraz z wyposażeniem w sąsiedztwie budynku mieszkalno-gospodarczego. W działaniach zaangażowanych było blisko 40 strażaków – tłumaczył st. kpt. Kamil Dzwonnik z Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Straż miejska odebrała od mieszkańców Częstochowy 112 telefonicznych próśb o interwencje.

– Po raz pierwszy w tym roku dominowało najwięcej zgłoszeń o charakterze pomocy osobom bezdomnym. Mieszkańcy dzwonili, że osoby takie potrzebują pomocy, dlatego odpowiadaliśmy na wszystkie 20 telefonów – podał rzecznik Straży Miejskiej, Artur Kucharski.

Dzięki miejskiemu monitoringowi zaobserwowano trzy sytuacje wymagające ingerencji ze strony służb. Ponadto przez ostatnie trzy dni straż miejska nie zanotowała poważniejszych zdarzeń.

BNO

Skip to content