To tytuł spotkania edukacyjnego dla uczniów szkół podstawowych, które odbyło się dziś przed południem w Sali Papieskiej Sanktuarium Jasnogórskiego. Spotkanie związane było z obchodami 40. rocznicy I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Miejsce spotkania było nieprzypadkowe, bowiem dokładnie 40 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II modlił się i poświęcił Salę Papieską. Spotkanie odbywało się w ramach projektu „Nadzieja, Zwycięstwo”, który zyskał wsparcie programu wieloletniego „Niepodległa”. Słowa powitania skierował do obecnych przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra, który odwołał się do swoich wspomnień związanych z dniem 4 czerwca 1979 roku:

Pamiętam jak w szkole podstawowej dyrektor zdecydował, że wszystkie dzieci zbiorą się w jednej dużej sali i przez telewizję będziemy oglądać powitanie papieża na ziemi polskiej. Zawieszono wówczas lekcje i to było dla mnie wyjątkowe wydarzenie, że w tych czasach dyrektor szkoły podjął taką decyzję. Bardzo mocno zapadło to w moje serce, że dzięki przekazowi telewizyjnemu mogliśmy być uczestnikami i świadkami pierwszych kroków św. Jana Pawła II na polskiej ziemi.

W spotkaniu uczestniczyli gospodarze i zaproszeni specjalnie na tę okazję goście. Jednym z nich była Angelika Blinda z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach, która przybliżyła uczniom okoliczności historyczno-polityczne towarzyszące pielgrzymce papieża:

Przede wszystkim Edward Gierek w spotkaniu z sowieckim przywódcą, że popełni duży błąd, jeżeli pozwoli na to, aby Jana Paweł II przyjechał do Polski. To budziło również duże zaniepokojenie w Berlinie Wschodnim, gdzie obawiano się, że negatywne – w opinii władzy, konsekwencje tej pielgrzymki, mogły przenieść się również na ich “podwórko”. W związku z tym komuniści starali się jak najbardziej odwlec w czasie ową pielgrzymkę, np. nie wyrażono zgody na to, aby Jan Paweł II wziął udział 12 i 13 maja w uroczystościach Maryjnych tutaj, na Jasnej Górze. Państwo prowadziło walkę z Kościołem, dążąc do ateizacji społeczeństwa i chcąc wyeliminować z jego życia Boga.

Siostra Małgorzata Kierznowska ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w swoim wystąpieniu przedstawiała najważniejsze dary wotywne, które św. Jan Paweł II pozostawił dla Jasnogórskiego Sanktuarium:

Wchodząc do Kaplicy Matki Bożej mamy skupisko darów Jana Pawła II na ołtarzu. Jest to pięć darów: przestrzelony pas sutanny Jana Pawła II, złota róża – umieszczona po prawej stronie obrazu, złote filigranowe serduszko – które Ojciec Święty otrzymał w Fatimie, różaniec – który wcześniej wręczyła Mu rodzina Radia Maryja oraz korony, które zdobią głowy Maryi i Jezusa.

Podczas spotkania dzieci miały okazję poczuć atmosferę tego wielkiego wydarzenia, jakim była pielgrzymka Ojca Świętego na Jasną Górę. Wszystko dzięki projekcji krótkiego filmu zrealizowanego z materiałów archiwalnych.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content