Sprawdź i ustaw swoje światła w samochodzie

Prawidłowe oświetlenie pojazdów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach. Dlatego już po raz trzeci policja wychodzi z inicjatywą, która ma zachęcić kierowców do sprawdzania oświetlenia w swoich samochodach. W Chorzowie odbyła się wojewódzka inauguracja kolejnej edycji kampanii która odbywa się pod hasłem ”Twoje światła – Twoje Bezpieczeństwo”. Podczas akcji policjanci informują kierowców o możliwości bezpłatnego sprawdzenia świateł w wybranych stacjach kontroli pojazdów. Będzie to możliwe przez najbliższe cztery soboty. W akcję włączyła się również częstochowska policja.  – Na terenie Częstochowy kierowcy będą mogli przebadać światła 1, 8 i 15 grudnia, a miejsca stacji diagnostycznych za niedługo pojawią się na stronie częstochowskiej Komendy Miejskiej Policji – mówi   Sabina Chyra–Giereś z Wydziału Ruchu Drogowego Częstochowskiej Komendy Miejskiej Policji.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Komenda Stołeczna Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacyji, a także Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik.

Z raportu Instytutu Transportu Samochodowego opracowanego na podstawie wyników policyjnych wyrywkowych kontroli drogowych, wynika, że zaledwie co kilkunasty samochód w Polsce ma prawidłowe ustawienie świateł, a co dziesiąty nadaje się do natychmiastowej wymiany reflektorów. Większość polskich kierowców robi kontrole nie częściej niż raz do roku – w czasie obowiązkowego przeglądu technicznego.

1, 8 i 15 grudnia 2018 roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i ustawić światła w swoich pojazdach na trzech Stacjach Kontroli Pojazdów w Częstochowie. Policjanci podczas prowadzonych w tym dniu działań kontrolno-prewencyjnych będą zwracać szczególną uwagę właśnie na oświetlenie pojazdów. Akcja jest częścią kampanii „Twoje światła -Twoje bezpieczeństwo”.
Udział w tym projekcie zadeklarowały stacje kontroli pojazdów funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz stacje zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. W akcję włączyła się również firma Neptis S.A, która jest operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora YANOSIK. Użytkownicy tej aplikacji będą mogli w łatwy sposób zobaczyć, gdzie w okolicy można za darmo sprawdzić światła.

Częstochowscy policjanci zachęcają do skorzystania ze specjalnej oferty trzech stacji kontroli pojazdów:

1. Stacja Kontroli Pojazdów Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzielnicy „Parkitka” przy ulicy Sikorskiego 82/94 w Częstochowie.
15 grudnia w godzinach 9.00 – 12.00 kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić tam i ustawić światła w swoich pojazdach.

2. Stacja Kontroli Pojazdów przy Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, ul. Hallera 1 w Częstochowie.
1, 8 i 15 grudnia w godzinach 8.00 – 12.00 kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić tam i ustawić światła w swoich pojazdach.

3. Stacja Kontroli Pojazdów przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym Sp. z o.o. Al. Niepodległości 30 w Częstochowie.
1, 8 i 15 grudnia w godzinach 8.00 – 12.00 kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić tam i ustawić światła w swoich pojazdach.

Tylko prawidłowe ustawienie świateł i właściwe korzystanie z nich uczyni nas widocznymi dla innych, a kierowcom pozwoli widzieć wszystko to, co dzieje się na drodze i ma wpływ na bezpieczeństwo.

PNP